test
Ana SayfaDijital7 Adımda Influencer Olmak: Influencer Ne Kadar Kazanır

7 Adımda Influencer Olmak: Influencer Ne Kadar Kazanır

Yazar

Tarih

Kategori

7 Adımda Influencer Olmak

İnfluencer pazarlama, her gün çok sayıda insanın internet kullanımının artması ile birlikte potansiyel müşterileri sosyal medya platformlarında ve internette hedeflemeye odaklanan bir pazarlama şeklidir. Marka ve işletme sahipleri, reklamlarını geliştirmek, ürün ve hizmet satışlarını artırmak için influencer pazarlamaya odaklanırlar. 

Gerçek kişiler ile doğrudan satışa yönelik olmayan bir pazarlama yöntemi kullanmak,  potansiyel müşterinin üzerinde marka bilinirliği artırmaya, markanın güvenilirliğini yükseltmeye yardımcı olur. Influencer Marketing gerçek kişilerin deneyimlerini içerdiği için daha fazla akılda kalıcıdır.

Etkileyenler, potansiyel müşterilerin kendilerine güvendiklerini bilirler. İnsanlar onlardan gelen mesajları diğer kaynaklardan daha ciddiye alırlar. Ancak mesajınızı alakalı içerik yoluyla nasıl ifade ettiğiniz önemlidir.

Etkili influencer pazarlama içeriğine nasıl sahip olunur?

İçerik, bulabilirlerse insanların reklam fikrini etkilemek şaşırtıcı olabilir. Bir çok pazarlamacı diğer rakiplerinden önce insanların dikkatini çekip kendi içeriklerini önde tutabilmek için reklam yapar. Ve işte daha etkili, güçlü içerik oluşturmaya yönelik ipuçları;

1. İçerik oluştururken kitlenizi tanıyın.

Etkileyici pazarlama içeriği oluşturup yayınlarken, önce hedef kitlenizi tanımayı düşünün. Hedef müşterilerinizin içeriğinizi ile ilgilenip ilgilenmediğini düşünün. Yaşlara, yerlere, işlere vb. bağlı olarak hedef kitlelerinizin ilgi alanlarına ve çekiciliğine ulaşmasını sağlayacak şekilde içerik oluşturun.

7 Adımda Influencer Olarak Para Kazanmak
7 Adımda Influencer Olarak Para Kazanmak

2. Kabul edilebilir içerik.

Etkileyici pazarlama yoluyla markanızı ve işinizi geliştirmeye çalışırken, yüksek kaliteli içerik oluşturmanın ve paylaşmanın göz önünde bulundurulması gereken önemli bir faktör olduğunu unutmayın,. Çünkü insanlara görsel olarak ne sunarsanız onların fikirlerini derinden etkileyebilir. Etkilenen kişi sizin için içeriği oluştururken, yeniden gönderebilir veya etkileyiciyi etiketleyerek ve kredilendirerek farklı platformlarda paylaşabileceğinizi unutmayın.

3. Doğrudan ticari kullanımdan kaçının.

Etkileyici tarafından sağlanan içerik, ürün ve hizmetin gerçekte nasıl çalıştığını daha iyi gösterecektir. Bu durum da ürünle ilgilenen kişiler için faydalıdır. Bununla birlikte önce güvendikleri birinin görüşünü almak ister. Ürünlerin doğrudan reklamını yapan işletmenin logosuna sahip bir içerikten daha etkilidir.

4. Müşteri referansları içeriği oluşturun.

Görüntüleyicilerinize ağızdan çıkan olumlu kelimelerle oluşturulmuş içerikler oluşturun. İçerik memnun müşterilerden alıntılar, hatta sadece bir müşteriden hareketli bir hikayeyi vurgulayan bir video bile olabilir. Tatmin edici tanıklığın ne kadar güçlü olabileceğini görmezden gelemezsiniz.

5. Oluşturulan içerikte yüksek şeffaflık olmalıdır.

Dürüstlük ve şeffaflığın gücünü yadsıyamayız. Seçtiğiniz etkileyicinizle dürüst bir ilişki kurmaya çalışın ve potansiyel müşteri olarak kitleniz daha da önemli. Sağladığınız ürün veya hizmetler hakkında net olun ve müşterilerin sadakat ve güvenini sağlamaya çalışın.

6. Video içeriğine yatırım yapın.

Şüphesiz, insanlar metinler ve hatta görüntülerden ziyade videolar çeker ve onlarla daha fazla etkileşimde bulunurlar. Geleneksel video reklamcılığından , özellikle video içeriğinde ürünleriniz hakkında konuşan etkileyicilere geçiş sağlayın . Sosyal medya video pazarlaması, satışınız ve popülerliğiniz üzerinde inanılmaz bir etki yaratabilir. Dolayısıyla, markanızla ilgili mesajlarınızla müşterilerin dikkatini çekmek istiyorsanız, işiniz için video pazarlamayı ihmal etmeyin.

7. Yarışma oluşturun ve içerik verin.

Ürün veya hizmet sağlayan birçok işletme ve marka için yarışma ve hediye içerikleri en popüler olanlar arasındadır. Yarışma, potansiyel müşterilerinizin katılımını artırmanıza yardımcı olabilir. Etkilenen kişiden insanları yarışmalara katılmaya teşvik etmelerini ve indirim ya da ürün ve hizmet ödülleri almasını isteyin, ardından sonucu görün.

Etkileyici görüntüsünü ticari fotoğraflar ve videolar oluşturmak için kullanabilirsiniz, bu nedenle görüntünün telif haklarını satın almak için etkileyici ile iletişime geçmekten çekinmeyin. Böylece platformlarda ticari olarak kullanabilirsiniz. Bunu yaparsanız, resimleri kampanyanıza uyacak şekilde değiştirme ve reklam ve ürün ve hizmet satışı için kullanım hakkınız olacaktır. Ticari kullanım hakkı istemek iyi bir fikir olabilir.

Neden influencer pazarlama?

İnternet ve sosyal medya kullanımının artması insanların bilgiye erişme ve karar verme şekillerini de fazlasıyla değiştirdi. Artık insanlar ürün ve hizmetler hakkında bilgi toplamak için çevrimiçi olarak arama yapıyor ve bu bilgileri temel alarak satın almaya karar veriyorlar. Son araştırmalara ve çalışmalara göre, alıcıların% 75’i sosyal medya platformlarında bulunan bilgilerden etkilendi.

Etkileyen pazarlama nasıl çalışır?

İnfluencer pazarlama, ürünleri belirleme ve araştırma sürecidir. Bu tür bir pazarlama sürecinden geçerek, belirli marka, ürünler veya hizmetler hakkında yüksek etki yapan insanları kullanarak potansiyel müşterilerin ilgisini çekecek ve destekleyeceksiniz.

Etkileyen içerik, etkilenen kişinin bir kullanıcı ve alıcı olarak rol oynayabileceği şekilde olabilir veya yalnızca üçüncü taraf olarak reklam verebilir. Etkileyenlerin ürün kullanıcıları olarak oynaması durumunda, özellikleri hakkında ifadeler vererek başkalarını ürünü satın almaya ikna edebilir ve takipçilerine belirli bir ürüne nasıl fayda sağladıklarını gösterebilirler. Ayrıca, belirli ürün veya hizmetlerle ilgili belirli alanlarda profesyonel olan gazeteciler veya analistler olabilirler ve üçüncü taraf olarak profesyonel reklamcılıktan geçerler.

7 Adımda Influencer Olarak Para Kazanmak
7 Adımda Influencer Olarak Para Kazanmak

Her şey reklamın nasıl olacağına karar vermek, iş veya marka sahibine bağlıdır. Ancak seçilen etkileyicinin fikri ve düşüncesi elbette dikkate değerdir. Çünkü izleyicilerin zevkleri ve onları nasıl ikna edecekleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaklardır.

Etkileyici pazarlaması işletmelere nasıl yarar sağlar?

Etkileyicileri kullanarak reklam vererek ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında daha fazla farkındalık oluşturma ve kitleleri artırma şansına sahip olursunuz. Bu da markanızın satışa neden olabilecek sosyal kanıtlar ve gelişmiş reklamlar elde etmesine yol açabilir.

Etkileyenler markanızı doğrularken, daha fazla insanın güvenini ve sadakatini kazanmak için onlara bir adım daha yaklaşmış olacaksınız .

Etkili influencer pazarlamasına sahip olmak için ipuçları

İnfluencer pazarlama ile hedefinize ulaşmak için büyük satışlar yapmanızda ve iyi düşünmenizde etkili olacak bazı ipuçları mevcuttur. İşte en önemlileri şunlardır;

  • Etkili bir reklama sahip olmak için en uygun etkileyenleri belirleyin ve seçin.
  • Etkileyenleri seçerken, işletmenize en uygun seçeneği sunabilmek için coğrafyayı, kategoriyi veya sosyal medya platformlarında yayın içeriği gibi diğer ilgili verileri de dikkate almayı unutmayın.
  • Influencer’ larınıza tercih ettiğiniz içeriği sorun .
  • Seçtiğiniz etkileyicilere, kendileri için daha uygun bir biçimde içerik ve reklam malzemeleri gönderdiğinizden emin olun.
  • Video, ses veya basılı içerik kullanmayı tercih edip etmediklerini sorun.
  • Facebook, Twitter ve Instagram gibi platformların sonucunun tatmin edici olabileceğini unutmayın.
  • Potansiyel müşterilerinizi tanımlayın ve tanıyın.
  • Hedef müşterilerinizi bilmek ve ürününüzü nasıl sevdiklerini ve bu ürünleri elde etmenin yollarını anlamak sizi başarılı bir influencer pazarlamasına yönlendirebilir.
  • Devamlı verimliliğinizi ve sonuçlarınızı ölçün. Doğru yolda olup olmadığınızı kontrol edin. Eyleminizde yenilik yapabilmek için çeşitli yöntemler kullanarak etkinliğinizi takip edin.

Evden para kazanmak, internetten para kazanmak ve pasif gelir konularını sizler için araştırıyoruz. Araştırmamızı ve hakkında yazmamızı istediğiniz para kazanma ve pasif gelir konuları hakkında yorum yapın.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar