test
Ana SayfaGooglePodcast'inizle Para Kazanmanın 8 Yolu

Podcast’inizle Para Kazanmanın 8 Yolu

Yazar

Tarih

Kategori

Podcast’inizle Para Kazanmanın Dolaylı ve Doğrudan Yolları

Podcast’ lar ile iki şekilde para kazanabilirsiniz.Bir tanesi doğrudan podcast para kazanma yöntemidir. Burada orjinal erişim içerik oluşturur, yeniden sunar, ödeme yapan üyelere özel erişim sağlamaktan yararlanabilirsiniz.

Diğer tarafta dolaylı podcast para kazanma özelliği vardır. Bu, podcast ‘ ınızı başka şeyler satmak için bir araç olarak kullandığınız zamandır. Podcast’ ınız, ürünleri tanıtmak ve dinleyicileriniz arasında talep yaratmak için bir araç haline gelir.

Genel bir açıklama yaptıktan sonra podcast ile para kazanma tekniklerine bir bakalım. Unutmayın, birçok strateji arasında bir denge bulmak para podcasting  yapmak için en iyi yoldur.

Doğrudan Bir Podcast’ ten Para Kazanma:

İşte doğrudan podcast para kazanma stratejileri. Kendiniz için en uygun olanları seçin.

1. Bağış isteyin.

Bir podcast’ ten para kazanmanın en basit yolu insanlardan para istemektir. İnsanlar bize bir podcast’ ten nasıl para kazanacağımızı sorduğunda, bu her zaman önerdiğimiz ilk çözümdür çünkü kurulumu ve tanıtımı kolaydır.

Yeni bölümler oluşturmak için daha fazla zaman harcayabilmeniz için bağış mı istiyorsunuz? Kitlenize bunu söyleyin.

İnsanlar paranın nereye gittiğini anlarlarsa bağış yapmaya daha yatkın olurlar.

2. Ücretli üyelik katmanları oluşturun.

Podcasting’ teki son trend, ücretli üyelik katmanları oluşturmaktır. Dinleyiciler özel içeriklere, özel Facebook gruplarına veya podcast içeriğine erişmek için ödeme yapabilir.

Bunu başlatmanın en iyi yolu bir Patreon hesabı oluşturmaktır. Kullanımı kolay olan bu hesabın aynı zamanda saygınlığı da yüksektir. Varsayılan ayarlarını kullanabilir veya bağışçılar için kendi seviye ve ödül sisteminizi oluşturabilirsiniz.

Aynı zamanda bu sistemde hayranlarını ödüllendirebilirsin. Daha fazla dinleyicinin katkısı için fiziksel bir ürün veya özel bölümler aldığından dolayı gösteriyi desteklemeye istekli olduğunu görebilirsiniz.

Podcast ile Para Kazanmak
Podcast ile Para Kazanmak

3. Sponsorlardan kazanmak ve reklam satmak.

Sponsorluk, bir podcast’ ten para kazanmanın en yaygın yoludur. Çünkü burada bir şey oluşturmak veya satmak zorunda değilsiniz. Sadece sponsorla anlaşma yapmalısınız.

Sponsorluklar, içeriğinizi kaç kişinin dinlediğine bağlı olarak daha fazla ödeme yapar. Dinleyen kişi sayısı arttıkça geliriniz de artacaktır. Ancak bu, çok fazla dinleyiciniz yoksa para kazanmanın zor bir yolu olduğu anlamına gelir.

Genel olarak, “videodan önce gösterilen reklam” ve “videonun ortasında gösterilen reklam” için ödeme alırsınız. Satır ortası (bölümünüz sırasında) daha fazla ödeme yapar. Rahatsızsanız sponsoru her iki noktada da tanıtın.

Kendi sponsorlarını bulmanın yollarını arayan podcast’ ler bunları çeşitli şekillerde bulabilirler. Öncelikle, diğer podcast’ lerin sponsorluklara açık belirli şirketleri öğrenmeye teşvik ettikleri sponsorlara bakabilir ve bu şirketlere sosyal medya, firmanın iletişim sayfaları veya işletmenin reklam e-posta adresi aracılığıyla ulaşabilirler.

4. Bir reklam ağına katılın.

Hangi reklam platformuna başvuru yaparsanız yapın, içeriğinize dahil edilen reklam yerleşimlerinden bir kesim alırlar. Genellikle gelir payı, reklam birimine sunulan her 1000 gösterim için size bir BGBM modeli uygular.

Bir reklam ağından ne kazanacağınızı bilmeniz önemlidir. AdvertisingCast, içeriğinize yerleştirilen reklam birimlerinin toplam maliyetini tahmin eden bir fiyatlandırma hesaplayıcısına sahiptir. Unutmayın, toplamın sadece % 70’ini cebinizde tutacaksınız.

5. Premium bölümler satın.

Kitlenizin podcast’ ınızı dinlemeyi sevdiğini bildiğiniz için, bazılarının içeriğinizin premium sürümleri için ödeme yapma olasılığı yüksektir. Sadece yapmanız gereken kitlenizin satın alabileceği özel kayıtlar oluşturmanız.

Bu konu ile ilgili yapabilecekleriniz;

  • Reklamsız bölümler
  • Bir gün ücretsiz olarak bölümlere erişim sağlanabilmesi
  • Özel konuklarla soru – cevap
  • Canlı akış bölümleri

6. Bölüm katalog oluşturun.

Yıllar önce bir podcast başlattıysanız ve bir bölüm kataloğu oluşturduysanız, bu stratejiyi deneyin.

Yeni premium içerik oluşturmak yerine, eski bölümlerinize erişimi kısıtlayabilirsiniz. Bu, kullanıcıların eski materyali dinlemesi için bir ödeme duvarı ekleyeceğiniz anlamına gelir.

Podcast ile Para Kazanmak
Podcast ile Para Kazanmak

7. Yeniden tasarlanan içeriği satmak.

Satılabilir içerik oluşturmanın harika bir yolu, önceden oluşturduğunuz şeyleri yeniden kullanmaktır. Bununla birlikte bu yöntemle zamandan da tasarruf etmiş olursunuz.

Benzer konularla ilgili en iyi podcast bölümlerinizin birkaçını alın. Bunları kendiniz kopyalayın veya doğrudan gösterge tablonuzdan Castos otomatik transkripsiyon hizmetlerini kullanın . Ardından, transkripsiyonları düzenleyin. Mümkün olduğunca daha fazla değer ve kaynak ekleyin ve bunları bir kitapta paketleyin.

8. Şovunuzu YouTube’a gönderin.

Önceden oluşturduğunuz içerikten biraz para kazanmanın kolay bir yolu, podcast’ lerinizi YouTube da video olarak yayınlamaktır.

Bu hızlı bir süreçtir. Tek yapmanız gereken hesap ayarlarınızda para kazanmayı etkinleştirmektir. Google, reklamları ve paranızı dağıtır.

Çok fazla video düzenleme yapmak zorunda değilsiniz. Bölüm kaydınıza tek bir resim eklemeniz yeterlidir. Ayrıca , videolarınızı daha fazla arama sonucuna çıkarmak için Youtube Seo en iyi uygulamalarını da düşünün .

YouTube’ da ne kadar kazanabilirsiniz? Video görüntüleme, insanların ne kadar süre izlediklerine, reklamlarınızı atlayıp atlamadıklarına ve reklamlarınızı tıklayıp tıklamadıklarına bağlı olarak bir dizi faktöre bağlıdır.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar