test
Ana SayfaDijitalYouTube'dan Para Kazanma Rehberi-2020: Youtube'da Nasıl Para Kazanılır?

YouTube’dan Para Kazanma Rehberi-2020: Youtube’da Nasıl Para Kazanılır?

Yazar

Tarih

Kategori

YouTube’dan Para Kazanma Eksiksiz Kılavuz: Youtube’da Nasıl Para Kazanılır?

Bu gün ve yaşta, iş aramak para kazanmanın tek yolu olmayabilir. Biraz çaba göstererek çevrimiçi veya bu durumda YouTube üzerinden para kazanabilirsiniz.

Bu kılavuzda, YouTube’da nasıl para kazanabileceğinizi açıklayacağız. Tabii ki, hiçbir şey kolay olmaz. YouTube’dan para kazanmanın nasıl çalıştığını ve daha fazlasını bilmek biraz yaratıcılık gerektirir.

Kendi kanalınızı oluşturmanız, doğrulamanız ve video yapmak için bir niş bulmanız gerekir. Bundan sonra, videolarınızın kitleniz için optimize edilmesi ve görünürlüğünü sağlamak için düzgün bir şekilde sıralanması gerekir.

İlk olarak, her şeyi başlatmak için bir YouTube kanalına ihtiyacınız olacak.

YouTube Kanalı Nasıl Yapılır

Bir YouTube kanalı oluşturmak için şunları yapmanız gerekir:

 1. YouTube’da hesabınıza giriş yapın (Google hesabınız yoksa kaydolun)
 2. Sağ üstteki simgeyi ve ardından “Kanalım” ı tıklayın
 3. Kanalınıza bir ad verin ve ardından “Kanal Oluştur” u tıklayın

Artık kendi kanalınız olduğuna göre, artık kanalı özelleştirebilir ve video yüklemeye başlayabilirsiniz.

İlk olarak, kanalı özelleştir’i tıklayın:

Daha sonra profil resminizi değiştirebilir ve üzerlerine tıklayarak YouTube kanalına bir kimlik vererek kanal resmi ekleyebilirsiniz:Kanal resmi için YouTube, 2560 x 1440 boyutlarını önerir ve galeride birkaç seçenek vardır.

YouTube'dan Para Kazanma Rehberi-2020-2
YouTube’dan Para Kazanma Rehberi-2020-2

YouTube Kanalınızı Doğrulama

YouTube’da para kazanmanın bir sonraki adımı kanalınızın doğrulanmasını sağlamaktır. Kanalınızı oluşturmak gibi, doğrulama da kolaydır.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, yılda tek bir telefon numarasıyla en fazla 2 hesabı doğrulayabilmenizdir.

YouTube kanalınızı doğrulamak için:

    1. YouTube’da sağ üstteki simgeyi tıklayın, ardından İçerik Stüdyosu’nu tıklayın.

    2. Oradan, soldaki “Kanal” ı ve ardından kanalınızın adının altındaki “Doğrula” yı tıklayın.

    3. Daha sonra bir Arama / Metin mesajı yoluyla bir doğrulama kodu göndermek için ülkenizi ve telefon numaranızı belirtmeniz istenecektir. Metin alanına numaranızı girin ve ardından gönder’i tıklayın.

    4. Seçtiğiniz seçeneğe bağlı olarak 6 basamaklı doğrulama kodu içeren bir arama veya kısa mesaj alacaksınız. Kodu girin ve “Gönder” i tıklayın.

Bununla, YouTube kanalınız doğrulanacak ve kullanıma hazır hale gelecektir.

YouTube için Niş Nasıl Bulunur?

Bir sonraki adım, kanalınız için ne tür videolar yapacağınızı bulmaktır. Hakkında bir video çekebileceğiniz birkaç niş veya konu var. Başlamanın en kolay yolu bunu almaktır:  YouTube İçerik Oluşturucu’nun kursu .

YouTube’un kendisi tarafından yapılan kurs, hangi nişi hedeflemeniz gerektiğini ve ne tür kitleye hitap edebileceğinizi anlamanıza yardımcı olur.

YouTube videoları için birkaç farklı niş türü vardır. Özellikle bu nişler diğerleri arasında öne çıkıyor:

 • Unboxing / Unwrapping
 • Vlogging
 • Hadi oynayalım / Oyun videoları
 • Tarif / Gıda
 • Makyaj
 • Teknik Yorumlar
 • Öğreticiler / Nasıl Yapılır
 • Yarışma Videolar
 • En iyi 5/10 / X listeleri
 • Seyahat
YouTube'dan Para Kazanma Rehberi-2020-2
YouTube’dan Para Kazanma Rehberi-2020-2

YouTube kanalınız için olası bir niş bulmanın yollarından biri, Trend Olanlar bölümüne gidip orada ne tür videoların gösterildiğini görmektir.

Birçoğunun yukarıda listelenen kategorilere düştüğünü fark edeceksiniz.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yukarıda belirtilen nişler de YouTube’da da en çok görüntülenme elde ediyor. Belirli bir niş arıyorsanız, bunlar sizin tercih seçenekleriniz olmalıdır.

Videonuz Eğilimler sayfasında görünüyorsa kanalınız için de garantili görüntüleme ve gösterim alabilirsiniz.

Youtube Kanalınızı Nasıl Pazarlarsınız

YouTube’da doğru videoyu bulmak zor, özellikle de her dakika 300 saatlik video yükleniyor.

Kılavuzun bu bölümünde YouTube kanalınızı nasıl pazarlayacağınızı açıklayacağız. Bu, daha fazla izleyici ve abone kazanmanıza ve kanalınıza çok ihtiyaç duyulan çekişi vermenize yardımcı olacaktır.

YouTube ayrıca YouTube kanalınızın nasıl düzgün bir şekilde reklam verileceği konusunda yararlı bir kursa sahiptir. Kanalınızın başka bir yerde reklam vermesi için nasıl reklam verebileceğinizle ilgili bilgiler içerir.

YouTube kanalınızı nasıl pazarlayabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Videolarınıza çekici başlıklar verin.
 2. Görüntüleyenlerin tıklayacağı özel küçük resimler ekleyin.
 3. Hediyeler, yarışmalar vb. Yoluyla izleyicilerinizle daha fazla etkileşim kurun.
 4. Google’dan uygun arama anahtar kelimeleri kullanın.
 5. Kanalınızı blogunuzda, sosyal medyada vb.
 6. İnsanların videolarınızı yerleştirmelerini teşvik edin ve onlara izin verin.
 7. Aylık / haftalık / günlük seriler oluşturun.
 8. En İyi 5/10 / X videoları hazırlayın

1. Videolarınıza Cazip Başlıklar Verin

Bu çok açık görünüyor ama gerçekten iyi çalışıyor. Bir lazanya tarifi hakkında bir video hazırlıyorsanız. Gidebileceğiniz en iyi başlık, “En İyi Lazanya Nasıl Yapılır, Adım Adım” veya bu satırlar boyunca bir şeydir.

Başlıklar ile denize girmemeye ve clickbait bölgesine girmemeye çalışın. İşte o zaman videolarınız başlıkla ilgisi olmayan bir şeyle ilgilidir.

Başlıkları kısa veya orta uzunlukta tutun. Başlık çok uzunsa, arama sonuçlarında tam olarak görünmeyebilir ve kesilebilir.

Burada dikkat edilmesi gereken başka bir şey de başlığa “Lazanya Tarif” veya “Lazanya Nasıl Yapılır” gibi arama anahtar kelimeleri ekleyebilmenizdir.

2. Görüntüleyenlerin Tıklayacağı Özel Küçük Resimler Ekleyin

İyi bir başlık ve bir küçük resim el ele gider. Bazı YouTube kullanıcıları genellikle küçük resimlere video başlıkları hakkında bitler ekler. Çünkü çoğu insan belirli bir videoyu ararken ilk önce küçük resmi fark eder.

Burada lazanya tarifi örneğini kullanırsak, peynir damlayan bir dilim lazanya, bir lazanya tepsisine kıyasla daha fazla tıklama alır.

Google, özel küçük resimler için aşağıdaki parametreleri önerir:

 • 1280 x 720 çözünürlüğe sahip olmalıdır (minimum 640 piksel genişliğinde).
 • Yalnızca desteklenen biçimler şu şekilde yüklenmelidir: .JPG, .GIF, .BMP veya .PNG.
 • Maksimum görüntü boyutu 2 MB, sınırın altında kalmaya çalışın.
 • 16: 9 en boy oranlı bir görüntü kullanın.
YouTube'dan Para Kazanma Rehberi-2020-2
YouTube’dan Para Kazanma Rehberi-2020-2

3. Eşantiyonlar, Yarışmalar, vb.

Sadece iyi bir başlık ve küçük resim içeren videolar oluşturmak size çok fazla görüntüleme sağlayabilir. Görüntüleyen etkileşimi çok önemlidir, çünkü bu yalnızca insanları videolarınıza abone kılmakla kalmaz, aynı zamanda onlara kanalınızı takip etmeleri için daha fazla teşvik verir.

Bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak, görüntüleyenleriniz için hediye organize edebilirsiniz. Örneğin, yemek videoları hazırlarsanız, kanalınızın adının / resminin yer aldığı özel bir mutfak malzemesi için hediye alabilirsiniz.

Bazı YouTube kullanıcıları genellikle “xyz hakkında ne düşünüyorsunuz” veya “xyz olsaydınız ne yapardınız” ya da buna benzer bir soru sorarlar. Bu, görüntüleyenlerden yalnızca eğlence için soruyu cevaplamalarını ister.

Videolarınızdaki yorumları yorumlamak ve yanıtlamak da yardımcı olur.

Video açıklamasına sosyal medyanıza, blogunuza veya web sitenize bağlantılar da eklemelisiniz. Kullanıcılardan tıklayıp video açıklamasını kontrol etmelerini isteyin. Bu aslında görüntüleyen katılımını da artırmaya yardımcı olur.

4. Google’dan Uygun Arama Anahtar Kelimeleri Kullanın

Çoğu kişi videoları doğrudan YouTube’dan veya Google’dan arar. Videonuzu Google’ın arama sonuçlarında görünecek şekilde optimize ederek bunu kullanabilirsiniz.

YouTube videolarını Google’ın ilk sayfasında nasıl sıralayacağınızı veya YouTube videolarınızın nasıl sıralanacağını düşünüyorsanız. Doğru yerdesiniz.

Başlamak için Google.com’a gidin ve bir şey arayın. Sorgunuz için video sonuçları görürseniz, kullandığınız anahtar kelimeler YouTube videonuzu sıralamanıza yardımcı olur.

Örnek olarak: Google’da “Lazanya tarifi” için arama yaparsanız, videolar yerine yemek ve tarif web sitelerinden sonuçlar görürsünüz.

Ancak, “lazanya nasıl yapılır” araması yaparsanız, üstte bir video sonucu görürsünüz. Bunlar, Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanızı sağlamak için videonuzun etiketleri ve başlıkları için kullanmanız gereken anahtar kelimelerdir.

5. Kanalınızı Blogunuzda, Sosyal Medyada vb.

Bu, YouTube kanalınızdaki içeriği yayınlamaya başladığınızda yapmanız gereken ilk şeydir. İnsanlar bunu genellikle hafife alıyor ve kanallarını bloglarında veya Facebook / Twitter’da yeterince pazarlamıyorlar.

Arkadaşlarınız ve aileniz yardımcı olabilir, ancak içeriğiniz ilk etapta onu izleyebilecek kadar ilginç olmalıdır.

Ek bir avantaj, videonuzu tanıtan arkadaşlarınız veya görüntüleyenlerinizdir. Videonuzu yararlı ve ilginç buluyorlarsa, arkadaşlarına ve ailelerine tavsiye ederler, vb.

6. İnsanların Videolarınızı Gömmelerini Teşvik Edin ve İzin Verin

Bir video yüklediğinizde, insanların videonuzu diğer kaynaklara yerleştirmesine izin verme seçeneğiniz vardır. Bu, videonuzu bloglarında, web sitelerinde veya kanallarında yayınlamalarına olanak tanır.

Bu, 5 numaralı nokta ile el ele gider ve kanalınıza daha fazla poz verir. Birisi videonuzu web sitesine veya sosyal medyaya yerleştirirse, görüntülemelerinizin garantisini alırsınız.

İzleyicilerinizi videoda da anlatarak videolarınızı sitelerine yerleştirmeye teşvik edebilirsiniz. Videonuzu yerleştirdikleri her yerde size kredi verdiklerinden emin olun.

7. Aylık / Haftalık / Günlük Seri Oluşturma

İnsanların kanallara abone olmasının ana nedenlerinden biri haftalık / günlük bölümler veya dizilerdir. Burada tutarlılık önemlidir, çünkü konu, seri için yaptığınız her videoda aynı veya en azından benzer olmalıdır.

YouTube’daki en popüler sabah şovlarından biri olan Good Mythical Morning, günlük bölümleriyle bilinir. “Will it”, “Fancify” ve ana bilgisayarlardan biri olan Rhett’in belirli bir konuyla ilgili diğer ana bilgisayar olan Link’i sorguladığı anket bölümleri de dahil olmak üzere her hafta tekrarladıkları birkaç farklı segmentleri var.

YouTube'dan Para Kazanma Rehberi-2020-2
YouTube’dan Para Kazanma Rehberi-2020-2

8. En İyi 5/10 / X Videoları Yapın

Son olarak, liste videoları oluşturarak YouTube kanalınızı pazarlayabilir veya tanıtabilirsiniz. Ne sıklıkla “Bilmediğiniz 10 Yaşam Saldırısı” veya “ABC’de Ziyaret Etmeniz Gereken En İyi 10 Yer (Ülke veya şehir)” ne sıklıkta görüyorsunuz veya karşılaşıyorsunuz.

Bu videolardan birini veya ikisini oluşturmak başlamak için yeterli olmalıdır. Bu, yalnızca insanlara yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda başka hangi videoları yaptığınızı keşfedip görecekleri gibi onları kanalınıza da sunar.

“Çırpılmış yumurta yapmanın 5 yolu” (yiyecek videoları hazırlıyorsanız) yalnızca insanlara zaman kazandırmakla kalmayacak, video yalnızca kanalınızla veya nişle alakalı olacak ve benzersiz hale getirecek.

Genel tavsiye

Daha kısa videoların görüntülenme olasılığı daha yüksektir, ancak benzer miktarda görüntülemeye sahip daha uzun bir videonuz varsa daha fazla ödeme alırsınız. İnsanlar genellikle daha uzun videolar izlemekten kaçındıklarından, bu durum zorlaşır.

Ayrıca rekabetinizden öğrenmeli ve benzersiz olmak için çaba göstermelisiniz. Yaratıcı olmak kanalınızın öne çıkmasına yardımcı olur. Bazen “Haşhaş” gibi kanallar bile tuhaf ve son derece garip olmasına rağmen sadık bir takip kazanır, çünkü bu benzersizdir.

YouTube Kanalınızdan Para Kazanma

Bu bölümü okumak için rehberin geri kalanını atladıysanız, şanslısınız demektir. Bu bölümde, YouTube videolarından nasıl para kazanılacağını açıklıyoruz.

İlk önce bilmeniz gereken birkaç şey var. Bu, “Kanalımdan kaç abone kazanmam gerekiyor?” Veya “YouTube kanalımdan nasıl para kazanabilirim” gibi bazı sorularınıza cevap verecektir.

Tıpkı bir niş seçerken ve kanalınızı pazarlarken olduğu gibi YouTube’un da kanalınızda para kazanmayı etkinleştirmenize yardımcı olacak bir kılavuzu vardır. Burada bulabilirsiniz .

YouTube Para Kazanma Politikası 2020

YouTube’un para kazanma politikası, bazı YouTube kullanıcılarıyla ve diğer sorunlarla ilgili tartışmaların ardından bu yıl değişti.

Yeni ölçütler, kanalınızda en az 1000 abonenizin olması ve son 12 ay içinde en az 4.000 saatlik izleme süresinin olması gerektiği anlamına gelir.

Yoldan çekilince, nitrit-cesurluğa geçelim.

Kanalınızda Para Kazanmayı Etkinleştir

İlk olarak, kanalınızda para kazanmayı etkinleştirmeniz gerekir. Bunu nasıl yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. YouTube hesabınızda oturum açın.
 2. Sağ üstteki simgeyi tıklayın ve “İçerik Stüdyosu” nu tıklayın.
 3. Soldaki menüde Kanal’ı tıklayın ve ardından Para Kazanma altında “Etkinleştir” i tıklayın
 4. Para kazanmayı nasıl etkinleştireceğinizi gösteren bu sayfaya yönlendirileceksiniz. Başlamak için “YouTube İş Ortağı Programı Şartları” nı okuyun.
 5. Şartları okuduktan sonra bir AdSense hesabına kaydolmanız gerekir. Zaten bir hesabınız varsa, bu adımı atlayabilirsiniz. Bir Adsense hesabına nasıl kaydolacağınıza ilişkin eksiksiz bir kılavuz aşağıda bulunmaktadır.
 6. Para kazanma tercihlerinizi belirleyin, Google’a videolarınızda yayınlamak istediğiniz reklamların türü hakkında bilgi vermeniz gerekir.
 7. 4000 izleme saati / 1000 abone eşik değerine ulaştıktan sonra kanalınız incelenecektir. Bu genellikle bir hafta sürer.
 8. YouTube’dan biraz para kazanmaya hazırsınız!

Bir AdSense Hesabına Nasıl Kaydolunur?

YouTube’dan para kazanmaya başlamak için bir Google AdSense hesabınız olması gerekir. Bu, seçtiğiniz YouTube videolarınızdaki reklamları etkinleştirerek onlar için para kazanmanıza olanak tanır.

Bu genellikle bu videolara ilişkin görüntüleme sayısına ve bunların genel katılımına bağlıdır. Tüm videolarınızda reklam gösterilmez ve videolarınız için etkinleştirilen reklamların türü de ne kadar para kazanabileceğinizi etkiler.

Bir AdSense hesabına kaydolmak için:

    1. YouTube hesabınızda oturum açın ve www.youtube.com/account_monetization adresine gidin. Başlat’a tıklayın, ardından başlamak için ileriye tıklayın.

    2. AdSense ile bağlantı oluşturmak için bir hesap seçmeniz istenecektir. Kanalınızla ilişkili hesabı seçin

    3. Kanalınız için AdSense ilişkilendirmesini kabul edin.

    4. İletişim bilgilerini vermeniz istenecektir (ev / posta adresiniz ve telefon numaranız). Alakalı bilgileri girdikten sonra AdSense başvurunuzu gönderin.

    5. Tamamlandığında YouTube’a yönlendirileceksiniz.

Google, AdSense başvurunuzu inceler ve AdSense hesabınız onaylandıktan sonra size bir e-posta gönderir. YouTube / AdSense ilişkilendirmenizin etkin hale gelmesi 2 gün kadar sürebilir.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar