test
Ana SayfaAffiliate MarketingGenç Hedef Kitle İçin Reklam Verilecek Platformlar I - Snapchat -2022

Genç Hedef Kitle İçin Reklam Verilecek Platformlar I – Snapchat -2022

Yazar

Tarih

Kategori

Sosyal medya pazarlamanızla daha genç bir kitleye ulaşmaya çalışıyorsanız, Snapchat, başlangıç için en etkili yerlerden biridir.

Snapchat, Milenyum ve Z-Kuşağı kullanıcıları için en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Uygulamanın kullanıcılarının %75‘i 34-yaşın altında ve %90‘ı 13 ile 24-yaş arasındadır.

Snapchat’in arkasındaki şirket olan Snap, uygulamada değişiklik yapma konusunda o kadar agresif ki, normal bir kullanıcı olsanız bile Snapchat’in gerçekte nasıl çalıştığını takip etmek zor olabilir.

Kurucu ortağı Evan Spiegel tarafından yönetilen Snapchat, kafa karıştırıcı bir şekilde Snap olarak da adlandırılan halka açık bir şirkettir. Şirketin kendisi bir kamera şirketi olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle, Snapchat Gözlükleri gibi donanım da dahil olmak üzere başka ürünler oluşturuyorlar.

Mobil uygulamanın temel kavramlarından biri, varsayılan olarak gönderdiğiniz herhangi bir resim, video veya mesajın, erişilemez hale gelmeden önce yalnızca kısa bir süre için alıcıya sunulmasıdır. Uygulamanın bu geçici veya geçici doğası başlangıçta daha doğal bir etkileşim akışını teşvik etmek için tasarlanmıştır.


Snapchat başlangıçta özel, kişiden kişiye fotoğraf paylaşımına odaklandı, ancak artık video gönderme, canlı görüntülü sohbet, mesajlaşma, karikatür benzeri Bitmoji avatarları oluşturma ve tüm takipçilerinize yayınlanan kronolojik bir “hikayeyi” paylaşma gibi bir dizi soru için kullanabilirsiniz. Buzzfeed gibi büyük yayıncıların kısa form içeriğini sergileyen belirlenmiş bir “Keşif” alanı bile var. Snapchat, medyayı özel bir alanda saklamanıza bile izin verir.

Diğer özellikler arasında enstantanelere filtreler ve AR tabanlı lensler ekleme ve canlı konumunuzu bir dünya haritasında gösterme özelliği bulunur. Ancak Snapchat hakkında fark edilmesi gereken en önemli şey, her şeyin telefonunuz üzerinden anında iletişim kurmakla ilgili olmasıdır. Snapchat’ten önce sosyal medya çok masaüstü tabanlıydı. Örneğin, durumları, tweetleri, fotoğrafları yayınlarsınız ve tüm bu şeylerin kaydını çevrimiçi olarak alırsınız, böylece arkadaşlarınız onlara yorum yapabilir ve hepiniz onları sonsuza dek görürsünüz.

Snapchat çevrimiçi iletişim biçimimizi değiştirdi. Snapchat ile, bir arkadaşınıza gökkuşağı kusan bir AR lensi uygulanmış bir fotoğrafınızı hızlı bir şekilde gönderebilirsiniz ve açtıktan sonra sonsuza dek kaybolacaktır. Teknik olarak, isterlerse ekran görüntüsünü alabilir ve arkadaşlarının ve takipçilerinin görmesi için hikayelerine yayınlayabilecekleri kendi fotoğraf veya video yanıtlarıyla yanıt verebilirler. Bu uygulama için pek çok kullanım var. Değerini ve neden benzersiz olduğunu görmemek zor.

Snapchatter: Henüz yaygın değil, ancak bir Snapchat kullanıcısı anlamına geliyor.

Snap: Bir fotoğraf veya video çektiğinizde veya bir fotoğraf veya video aldığınızda, buna “snap” denir. Bu nedenle, birisi sizden onları çekmenizi istediğinde, Snapchat aracılığıyla bir fotoğraf veya video göndermenizi veya hatta uygulamanın sohbet işlevi aracılığıyla bir mesaj göndermenizi ister. Snapchat uygulamasının kendisi, uygulamanın geliştiricisi / halka açık şirketi gibi halk dilinde “Snap” olarak da adlandırılır.

Snapback: Bu terim Snapchat piyasaya sürüldüğünde daha popülerdi, ancak o zamandan beri soldu. Yine de, eğer duyduysanız, bunun sadece bir çırpıda cevap anlamına geldiğini bilin. Yani, eğer Snapback yaparsanız, aldığınız özel bire bir snap’a cevap veriyorsunuz demektir.

Hikaye: Enstantaneleri birbirine bağlayabilir ve yakaladıkça yayınlayabilirsiniz. Takipçilerinize bir ”hikaye” makarası olarak görünecekler. Hikayenize dokunabilir ve tüm gününüzü deneyimlemek için her çırpıda izleyebilirler. Bir makara yalnızca 24 saat boyunca oynatılabilir, bundan sonra sonsuza dek kaybolur, ancak her zaman tüm hikayenizi veya hikayenizden ayrı bir snap’i Snapchat’inizin Bellek bölümüne (aka özel depolama) sonsuza dek saklamak için kaydedebilirsiniz.

Snapcode: Snapcode, yeni arkadaşlar eklemeyi daha da kolaylaştıran taranabilir bir koddur. Örneğin, bir arkadaşınız Snapchat kamerasını Snapcode’unuzda yanıp sönebilir; bu, tutamaçlarını manuel olarak aramanıza ve “ekle” düğmesine dokunmanıza gerek kalmadan sizi hemen ekleyecektir. QR koduna benzeyen Snapcode’unuz Profil ekranında bulunabilir. Kamera ekranının köşesindeki hayalet simgesine veya Bitmoji’nize dokunarak erişebilirsiniz.

Snapstreak: Bazı arkadaşlarınız veya takip ettiğiniz kişilerin Snapchat’inizin Sohbet bölümünde Snapchat adlarının yanında farklı emojileri olabilir. Bir çizgi veya Snapstreak onlar seninle demektir. Başka bir deyişle, siz ve o arkadaşınız veya arkadaşlarınız birbirini takip eden birden fazla gün boyunca 24 saat içinde (sohbet mesajları dahil değil) birbirinizi yakaladınız. Her arkadaş emojisinin ne anlama geldiğinin kapsamlı bir listesi için Ayarlar> Yönet> Arkadaş Emojilerine gidin.

Lensler: Lensler adı verilen bir özellik ile artırılmış gerçeklik tabanlı özel efektler ve sesler ekleyerek çekimleri daha da eğlenceli hale getirebilirsiniz. Lensleri etkinleştirmek için Snapchat’te Kamera ekranına gidin, ardından kamera görünümünde yüzünüze uzun basın ve lensler yakalama düğmesinin yanında üst üste görünmelidir. İstediğiniz lensi seçmek için hızlıca kaydırın ve ardından fotoğraf çekmek için yakalama düğmesine dokunun. Popüler lensler arasında ‘gökkuşağı kusması’ ve ‘dilli köpek’ bulunur.

3D Dünya Lensleri: Esas olarak yüzünüze veya bir selfie çekimine gerçek zamanlı olarak uygulanan Lenslerin aksine, Dünya Lensleri çevrenizdeki çevreyi etkiler. Ama sadece kamera dışa dönük olduğunda Lens olarak aynı satırda görünür. Bitmoji avatarınızı içeren bir tane bile görebilirsiniz.

Örneğin, şu anki bir tanesi Bitmoji avatarımızın masada otururken iksirleri ve kimyasalları karıştırdığını gösteriyor. Bu animasyon çevremizdeki dünyaya kaplanır ve yakalanabilir ve daha sonra hikayemiz aracılığıyla bir sohbette veya takipçilerimizde arkadaşlarımızla paylaşılabilir. Hem Lensler hem de Dünya Lensleri Snapchat tarafından sıklıkla değiştirilir, ancak popüler olanlar tekrarlanır.

Filtre: Bir filtre ile eğlenceli bir kaplama ekleyerek çekiminizi canlandırabilirsiniz. Bir fotoğraf çektikten sonra, fotoğrafınıza veya videonuza renkli filtreler, geçerli saat, yerel hava durumu, hız bindirmeleri veya coğrafi filtreler eklemek için önizleme ekranında sağa veya sola kaydırın. Fotoğrafınızı çektikten ve ilk filtrenizi uyguladıktan sonra, basılı tutabilir ve ardından başka bir filtre eklemek için hızlıca kaydırabilirsiniz.

Geofilter: Diğer filtreler gibi, içeriklerinizi süslemek için geofilter kullanabilirsiniz. Fakat filtrelerin aksine, coğrafi filtreler bulunduğunuz yere veya katıldığınız bir etkinliğe özgüdür.

Diğer kullanıcıların arkadaşlarıyla birlikte paylaşmasını sağlarlar. İsteğe bağlı coğrafi filtreler bireyler veya daha küçük şirketler tarafından da tasarlanabilir ve satın alınabilir ve yalnızca bir kullanıcı herhangi bir mekana girdiğinde kullanılabilir hale gelir.

Bölgesel bazlı yayın imkanı sunan bir reklam biçimi olan Geofilter Filtreleri, oldukça kullanışlıdır. Reklamlarınız, hitap ettiğiniz kitlenizin lokasyonuna bağlı olarak yayınlandığı için daha az bütçeyle filtre reklamlarına çıkmanız mümkün olacaktır.

Peki Snapchat Reklamları Nedir?

Snapchat’deki diğer tüm içerikler gibi, Snap reklamları da, benzersiz içerik oluşturmak için, uygulamanın birçok görsel efektini kullanabilen videolardır.

Videolar genellikle 3-10 saniye uzunluğundadır ve kullanıcıların daha fazla bilgi için videoyu yukarı kaydırmaları gerekir.

Snapchat‘i diğer sosyal medya platformlarından ayıran en güzel yönlerinden biri, videolarınıza ve reklamlarınıza bir dokunuş eklemek için Artırılmış Gerçeklik teknolojisini (Augmented Reality – AR) kullanabilmenizdir.

Snapchat Reklam Türleri

Snapchat’te pazarlama stratejilerinizden ve çalışmalarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için, ihtiyaçlarınıza en çok uyan reklam formlarından birini seçmelisiniz:

Bir kullanıcının özet (haber) akışının üstünde tek bir resim, GIF veya video olarak gösterilen reklamlar. Bu reklam türü etkinlikler, indirimler ve tek seferlik promosyonlar için idealdir. Videolar, 5 ila 6-saniye uzunluğunda olmalıdır.

10-dakikaya kadar uzunlukta olabilen video olarak gösterilen reklemlar. Bu tür reklamlar, diğer sayfalara ve bilgilere bağlantılar (linkler) içerebilir. Daha uzun kliplere ve web sitenize bağlantı (link) vermek, markanızla (işletmenizle) ilgili kısa ama ilgi çekici videolar oluşturmak için internette bulabileceğiniz video şablonlarını ve online video düzenleme araçlarını kullanabilirsiniz.

Web görünümlü reklamlar, en hızlı reklamlardır. Kullanıcıların ürününüz hakkında daha fazla bilgi almaları için bağlantı (link) eklemenize izin verir.

Link (bağlantı) ve uygulama yükleme reklamları, kullanıcıları daha belirli bir web içeriğine yönlendirmenize olanak tanır. Bağlantılar (linkler), sizi iOS veya Android‘deki bir uygulamanın sayfasına yönlendirirken, uygulama yükleme reklamı, sizi doğrudan indirme sayfasına yönlendirir.

Lensler ve (konum – lokasyon bazlı) coğrafi filtreler, kullanıcıların özel filtreler ve konuma özgü lensler dahil olmak üzere, markalı içeriği Sapchat videolarının üzerine yerleştirmesine olanak tanıyan Artırılmış Gerçeklik teknolojisini kullanan (Augmented Reality – AR) lenslerdir.

Snapchat Reklamları Oluşturmaya Nasıl Başlanır?

Snapchat’teki reklam türlerini öğrendikten sonra, artık reklam kampanyanızı planlama vakti! Reklamlarınızı oluşturmaya aşağıdaki adımlarla başlayın:

İster web sitenizin görüntülenme sayısını (trafiğini) artırmak, ister geliştirdiğiniz bir uygulamanın daha fazla yüklenmesini teşvik etmek veya hazırladığınız a bir videonun görüntüleme sayısını artırmak için olsun, Snapchat‘ta hedefinizi belirleyin.

Diğer platformlardaki reklamlarda olduğu gibi hedef kitlenizi belirleyin. Hedef kitlenizin cinsiyetini, yaşını, ilgi alanlarını ve demografik bilgilerini edinmeniz ve buna göre reklam vermeniz oldukça önemlidir.

Bütçeyi belirleyin. Bütçenizi öncelikle düşük seviyeden başlamak ve reklamları test etmek her zaman daha iyidir. Böylece, reklamlarınızın işe yaradıklarından emin olmak için stratejilerinizi kurgulayabilirsiniz.

Videonuzu, Snapchat’te viral olan diğer videoları ve reklamları göz önünde bulundurarak, en iyi ve en uygun formatta ve şekilde yükleyin.

Dikey bir video olduğundan, 1080 × 1920 çözünürlükte ve 10-saniyeden uzun olmadığından emin olun. Snapchat’in kullanıcı ve topluluk kurallarına uymayı ihmal etmeyin.

Reklamlarınızı yayınlayın ve önceden belirlediğiniz hedeflere göre, verilerinizin analizlerini izlemeye başlayın.

Snapchat Reklamlarınızdan En İyi Şekilde Yararlanma

Snapchat, kendi platformunda yayınlanmasına izin verdiği reklamların kalitesi konusunda herkesin bildiği gibi katıdır. Snapchat tarafından birçok defa red yememek için kaliteli videolar oluşturarak işe başlayın. Yalnızca birkaç dakika içinde metin, görsel efektler kullanarak kendi markanızla ilgili kısa ve ilgi çekici klipler tasarlamak için online araçları veya bu amaç için geliştirilmiş mobil uygulamaları kullanabilirsiniz.

Snapchat Reklamları

Reklam olanakları oldukça geniş olan bir anlık mesajlaşma uygulaması olan Snapchat, 150 milyondan fazla günlük kullanıcı sayısına sahip. Kendine özgü birçok özelliği barındıran Snapchat, bu anlamdaki popülerliği ile göz dolduruyor.

En çok 15-25 yaş arasındaki gençlerin tercih ettiği platform, özellikle sürekli yenilenen filtreleri sayesinde kullanıcı sayısını da hızla artırıyor.

Snapchat, özellikle genç kitleleri hedefleyerek kampanya oluşturan firmaların merceğinde. Platform, farklı reklam olanakları sunduğu için firmalar tarafından oldukça sık tercih ediliyor. CRM Medya olarak dijital pazarlamanın Whatsapp, Instagram, Twitter, Facebook, Youtube, Snapchat gibi alanlarında yer alan kampanyalarımızı dijital pazarlama uzmanları ile yürütüyoruz.

Snapchat Sponsor Filtre Reklamları


Snapchat kullanıcıları sponsorlu filtreler ile mutlaka karşılaşmışlardır. Büyük firmalar tarafından daha sık tercih edilen filtre reklamları, güncellenen filtreler içinde gelir ve kullanıcılar sizin ürünlerinizle ilgili fotoğraflar çekebilir. Böylelikle tüm kullanıcıların ürünlerinizden haberi olur.

Discover Reklamları


Discover ya da arkadaş hikayeleri de reklamlarınızın yayınlanacağı diğer reklam alanlarıdır. Reklamların 10’ar saniyelik videolar şeklinde bu alanlarda gösterilmeleri reklamların tamamen izlenme şansını artırıyor.

Video reklamlara entegre edilen linkler ile sitenizin ziyaretçi sayısını yukarı taşımanız da mümkün. Kullanıcıları “satın al” ya da “daha fazla bilgi al” gibi sayfalar ile müşteriye döndürebilirsiniz.

Geofilter Sponsor Filtreleri


Bölgesel bazlı yayın imkanı sunan bir reklam biçimi olan Geofilter Filtreleri, adeta müşteri dostudur. Bu şekilde reklamlarınız, hitap ettiğiniz kitlenizin lokasyonuna bağlı olarak yayınlandığı için daha az bütçeyle filtre reklamlarına çıkmanız mümkün olacaktır.

Uygulama Reklamları


Uygulama reklamları 10 saniyelik gif ya da video ile yayın yapabileceğiniz reklamları ifade ediyor. Bu reklamlar aracılığı ile Snapchat kullanıcıları App Store veya Google Play’da bulunan uygulamalarınıza yönlendirilir. Uygulama reklamları, Snapchat reklamları içinde bolca tercih edilir.

Yazımızda Genç Hedef Kitle İçin Reklam Verilecek Platformlar I – Snapchat‘i sizlere aktardık.

Daha fazla internetten para kazanma odaklı fikirleri edinmek için blogumuzu takip etmeyi, içeriklerimize yorum yaparak aklınıza takılan noktaları sormayı unutmayın.

etindensutunden.net yazılarımızı takip ederek reklam verme platformları ve internetten para kazanmak ile alakalı bilgiler edinebilirsiniz.

Kaynaklar: 12, 3

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar