test
Ana SayfaE-Ticaretİş zekası nedir nasıl geliştirilir: İş Zekası ile İnternetten Para Kazanma 2020

İş zekası nedir nasıl geliştirilir: İş Zekası ile İnternetten Para Kazanma 2020

Yazar

Tarih

Kategori

Verileri biriktirmekle kalmayın; kararlar alabileceğiniz anlamlı bilgilere dönüştürün!

İş yapabilmek için risk almak ve başarılı sonuçlara yol açabilecek büyük kararlar almak gerekiyor. Başarılı bir iş adamı doğru olan şeyi becerileri doğrultusunda hızla gerçekleştirebilmelidir.

İş zekası ve iş anlayışı terşmleri birbirlerinin yerine de kullanılabilir. Ve genellikle iş durumlarında karar vermede ve yargılarda keskinlik ve çabukluktan söz edebiliriz. Paydaşların çıkarlarının yaratıcı bir şekilde birleşmesine yol açan öngörü ve içgörü, iş zekasının özüdür.

İş Zekasının temel bileşenleri raporlama, çok boyutlu analiz süreçleri, mantıksal çözümlemeler, veri madenciliği, süreç madenciliği(süreç yönetim teknikleri), karmaşık olay analizi, iş performans yönetimi, bir iş sürecini diğer performans ölçümleriyle ya da bu iş sürecinin en iyileri ile kıyaslama, tahmine ve kurala dayalı mantıksal çözümlerdir.

İş Zekası uygulamaları ihtiyaçları belirler, analizleri yürütür, İş Zekası teknik çözümlerini ve mimari tasarımını yapar ve gerçekleştirir, merkezi veya dağıtık veri ambarını tasarlar, veri ambarında bulunan verileri yönetir, veriler üzerinde analizler yapılmasını ve ihtiyaç duyulan raporların alınmasını sağlar.

Aşağıdaki yazıda iş zekasının tam bir tanımı ve bu beceriyi nasıl geliştirebiliriz? konuları hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım.

İş Zekası ile İnternetten Para Kazanma 2020-1
İş Zekası ile İnternetten Para Kazanma 2020-1

İş zekası nedir?

Günümüzde büyük ya da küçük tüm organizasyonlar , doğru iş kararları vererek hedeflerine ve amaçlarına ulaşmalarına katkıda bulunan lider yöneticilere ve çalışanlara ihtiyaç duymaktadır.

Bu nedenle, pozisyonları ne olursa olsun bir firmada çalışan herkes, işletmenin sahibi gibi düşünmek için iş zekası yeterliliğine ihtiyaç duyar. Bu şekilde iş stratejilerinin etkinliğinden emin olabilirler.

Bir yöneticiye göre: “iş zekası, şimdi ve gelecekte işletmenizin nasıl işlediğine ve nasıl para kazandığına ve kârlı büyümeyi sürdürdüğüne dair keskin, temel, ve akıllıca bir bakış.” tır diyebiliriz.

İş Zekasına neden ihtiyaç duyarız?

İş Zekasının ortaya çıkmasındaki nedenlerinden biri globalleşen rekabetin oranındaki artışlardır. Dünyanın bir ucundaki bir kurumda gerçekleşen ekonomik gelişme başka bir ülkenin ekonomisini altüst edebilmektedir. Tüm kurumlar böyle rekabet dolu bir ortamda çalışırken risk unsuru ortaya çıkar.

Şirketler, gelişmelerin gerisinde kalmamak için çok daha hızlı ve doğru karar vermek zorunda kalır. Sonuç olarak, birim zamanda verilmesi gereken karar sayısındaki artışla birlikte iş Zekasına olan ihtiyaç da artmıştır.

Bu yetkinlik nasıl geliştirilir?

Güçlü iş zekası olan insanlar, bir iş durumuna tamlık ve entegrasyon sağlamak için bir iş çerçevesi kullanırlar. Çerçeve, hedefleri, rekabetçi stratejileri, ürün ve hizmetleri üreten ve satan kişileri, faaliyetleri ve bir yöneticinin karmaşıklıkla başa çıkma yeteneğini destekleyen süreçleri birleştirir.

Çerçeve basittir ve bu nedenle her türlü ticari faaliyet için geçerlidir. Bu çerçeveye genellikle iş modeli denir .

Daha etkili ve değerli olmak, daha kârlı olmak ve iş zekası üzerinde çalışmak, büyümek istiyorsanız şirketinizin performansını artırmanın yoludur. Ne kadar büyük olursa olsun. Aşağıda bu konuda size yardımcı olabilecek bazı ipuçları verilmiştir.

Bir iş modeline sahip olmak, iş zekası uzmanlığını geliştirmenize yardımcı olabilir
Kuruluşunuzun “büyük resmine” bakın. İşletmenizin kilit faktörlerinin birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu bilin.

İş Zekası ile İnternetten Para Kazanma 2020-1
İş Zekası ile İnternetten Para Kazanma 2020-1

Kârlı bir büyüme sağlamak için birlikte çalışın ve iş ile ilgili olun. İşletmenizin süreci hakkındaki tüm bilgilere ve bir iş stratejisine ve bir iş planına sahip olmanız gerekir. İlk adım stratejik düşünme biçimini geliştirmek olacaktır.

Finansal tablolar da dahil olmak üzere önemli şirket iletişimlerini ve verilerini anlayın. Finansal zekayı anlayabilme. Bu, gelir tablosu, bilanço, nakit akışı raporu ve iş performansı metriklerinin içeriğini ve uygulamasını içerir.

Günümüzde pazarlama iş başarısının büyük bir parçası olduğundan, markalama için araçlara da ihtiyacınız olacak. Bu araçlar arasında arama motoru optimizasyonu, içerik tabanlı pazarlama ve sosyal medyayı adlandırabiliriz. Farkındalık yaratmak ve güçlü bir marka oluşturmak için pazarlamaya büyük önem verin.

Bilginizi iyi kararlar almak için kullanın.

Eylemlerinizin ve kararlarınızın, şirketin önemli önlemlerini ve şirketinizin liderliğinin hedeflerini nasıl etkilediğini anlayın. Temel bilgileri anlayın ve temel hedeflere odaklanın
Fikirlerinizi diğer çalışanlara, yöneticilere ve yöneticilere etkili bir şekilde iletin.

Evden para kazanma 2020, internetten para kazanma 2020 ve pasif gelir konularını sizler için araştırıyoruz. Araştırmamızı ve hakkında yazmamızı istediğiniz para kazanma ve pasif gelir konuları hakkında yorum yapın.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar