Free Porn
Ana SayfaFiverr3 Adımda Fiverr’da İlan Ver – 2022 Freelancer Rehberi II

3 Adımda Fiverr’da İlan Ver – 2022 Freelancer Rehberi II

Yazar

Tarih

Kategori

Bir önceki makalemizde Fiverr’a nasıl kayıt olunacağını açıklamıştık. Bu makalede ise Fiverr profilinizi oluşturduktan sonra nasıl ilan yayınlayacağınızı açıklayacağız.

Önceki yazımızı okumak isterseniz aşağıdaki görsele tıklayabilirsiniz.

1.Adım: Bir İş Başlatın

Profilinizi oluşturduktan sonra ilk işinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz!

Bunu yapmak için giriş yapılan ekranın en üstündeki “Satış” menüsüne gitmelisiniz ve ardından açılan menüden “Gigs” seçeneğini seçin.

Gig Fiverr platformunda sıkça göreceğiniz bir sözcüktür.

Pazarda sunduğunuz ve sattığınız hizmete “gig” denir.” Gig’iniz, yeteneğinizi potansiyel alıcılara sergilemek ve sizinle sipariş vermeyi seçmeden önce ihtiyaç duyabilecekleri tüm bilgileri sağlamak için bir fırsattır.

Gig’in kelime anlamları arasında aşağıdakiler bulunur:

 • zıpkın ile balık yakalamak
 • ileri geri hareket etmek
 • rahatsız etmek
 • sinir etmek
 • oluşturmak
 • neden olmak
 • vücuda getirmek
 • meydana çıkarmak

2.Adım: Gig Açıklamanızı Yazın

Bu aşamadaki doldurmanızın önemli olduğu ilk bölüm Gig Açıklaması olarak karşımıza çıkar. Aşağıdakileri doldurmanız gerekir.

 1. Gig başlığı
 2. Bulunduğu kategori
 3. İlgili arama etiketleri

Uyarı

Bu süreci kısa kesmeyin. Müşterilere makul gelmesi için açıklamayı yazarken aşağıdaki konulara özen gösterin:

 • Gig Başlığı: 80 karakterle sınırlı olduğu için, kısa ve açıklayıcı olduğunuzdan emin olun. Potansiyel müşterilerinizin ne sunduğunuzu tam olarak anlamaları önemlidir. Ayrıca başlığı nispeten orijinal tutarak diğerlerinden farklı olmaya çalışın.
 • Kategori: Başlığınıza göre Fiverr otomatik olarak bazı kategoriler ve alt kategoriler önerecektir. Genellikle bunlardan biri size uygun olacaktır. Fakat hiçbiri uygun değilse, açılır menüde bulunan seçenek arasından tercih yapabilirsiniz. Yaptığınız işe en uygun kategori ve alt kategoriyi bulmak sizin elinizdedir.
 • Arama Etiketleri: Müşterilerin sizin sunduğunuz hizmeti ararken kullanacağını düşündüğünüz terimleri özenle seçin. Sadece beş terim kullanabileceğiniz için burada dikkatli olun. Bu sunduğunuz tekliflere bağlı olarak büyük ölçüde değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla, kategorinizde en çok aranan terimler ve bunlar hakkında biraz araştırma yapmanızı öneririz.

Tamamlandığında ise bilgisayar ekranının altında bulunan büyük ve yeşil “Kaydet ve Devam Et” butonuna basarak bir sonraki aşamaya geçiş yapın.

3.Adım: Fiyatlarınızı ve Paketlerinizi Belirleyin

Fiverr kurulduğundan bu yana ücretlendirme sistemi oldukça değişti. Platform şu anda ülkemizdeki Bionluk platformu gibi satıcıların üç farklı paket sunmasına olanak tanıyor:

 1. Temel
 2. Standart
 3. Premium

Uzman İpuçları

Kapsam ve ücretlendirme bölümünü doldurduğunuz esnada aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önemli nokta vardır. Neler olduğunu aşağıda bulabilirsiniz.

 • Paket Sayısı: Üç paketi de kullanmanıza gerek yoktur. Ancak bazı alıcılar ek premium seçenekleri de almayı tercih ettikleri için onları sunmanız iyi olacaktır. Ayrıca Fiverr, üç gig paketini de sunanların sipariş başına %64 daha fazla kazandığını da belirtiyor.
 • Paketinize Ad Verin: Her paketiniz için göze çarpan başlıklar seçin ve aralarındaki farkı açıkça belirtin.
 • Paket Açıklaması: Her pakete sizin neler dahil ettiğinizi ve neden o paketi sunduğunuzu açıkça belirtin. Burada yalnızca 100 karakter kullanabildiğiniz için kısaca açıklayabilmeniz önemlidir. Tekliflerin tüm potansiyel alıcılar için anlaşılır olduğundan emin olun.
 • Teslimat Süresi: Projeyi tamamlamanız ne kadar sürer? İşin kapsamına göre bu, paketler arasında oldukça fazla değişiklik gösterebilir.
 • Revizyonlar: Sipariş talebi üzerine işe sonradan kaç kez tekrar bakacağınızı belirtin. Premium paketlerde çoğunlukla ek revizyonlar bulunur.
 • Ücret: Her paket arzunuza göre 5 $ ile 955 $ arasında fiyatlandırılabilir. Temel paketiniz en ucuz, premium paketiniz en pahalı olmalıdır. Unutmayın, tüm ilanlarınızda ücretinizi daha sonradan değiştirebilirsiniz. Bu yüzden başlangıçta kaliteli yorumlar ile müşteri toplamak için fiyatınızı düşük tutmak mantıklı olabilir.
 • Gig Ekstralarım: Buradan paketlerinize ekleyeceğiniz ekstralar için ücret alabilirsiniz. Ekstra hızlı teslimat ve ek revizyon gibi sıkça kullanılan ekstra özellikler mevcuttur. Sizin sunmak istediğiniz ancak orada mevcut olmayan bir ekstra mevcutsa, Fiverr’da onu kendiniz de oluşturabilirsiniz. “Gig Ekstralarım” bölümünün en altındaki “+ Gig Ekstrası Ekle” butonuna tıklayın. Başlığı, açıklamayı ve fiyatı doldurun.
 • Teslimat: Fiziksel bir ürün gönderecekseniz bunun için ayrı planlama yapabilirsiniz.

Unutmayın: Giginize Açıklama ve SSS Eklemelisiniz

Başlığınızla birlikte, müşterilerinizi sizinle çalışmaya ikna edecek diğer satış yapanlardan sizi ayıracak en önemli şey açıklamanızdır.

Burada teklifinizle ilgili bolca detay vermeniz istenir. Tekliflerin açıklaması için girilmesi gereken karakter aralığı 120-1200’dür. İşinizin içinde bulunan önemli ayrıntıları atlamamaya çalışın. Buradaki açıklama sizin için çok önemlidir.

Uyarı:

Açıklamaları çok da abartmak gereklidir. Bu size gelecek olan memnuniyetsiz müşterilere ve size yapılacak olumsuz geri bildirimlere neden olabilir.

Açıklama kısmı tamamlandıktan sonra SSS bölümüne geçin. Burada işinizle ilgili almayı beklediğiniz soruları yanıtlayın. Bunları aylık güncellemeniz gerekecektir.

Size yönlendirilen işle ilgili soruları derleyip güncelleyebilirsiniz.

Arzu Ederseniz Gig Gereksinimlerinizi Belirleyin

Bu bölümde, işi gerçekleştirmeniz için müşterinizin neler yapması gerekenleri belirtmeniz gerekmektedir.

Burada üç farklı yöntemi kullanabilirsiniz:

 • Serbest Metin: Serbest metin ile taleplerinizi yazarsınız ve müşterinin onları metin mesajı ile açıklaması gerekir (ör: ölçüler, ağırlık, makale konusu).
 • Çoktan Seçmeli: Bu yöntemde müşterinizin aralarından seçim yapabileceği şıklar sunabilirsiniz. Aralarından seçim yapılabilecek en az iki yanıt sunmalısınız ki müşteriniz seçenekleri görebilsin. “+ İsteğe Bağlı Yanıt Ekle” düğmesine tıklayarak dilediğinizi ekleyebilirsiniz.
 • Ekli Dosya: Çalışmak için müşterinizden dosya almanız gerekiyorsa bu dosya alım seçeneğini seçin. Alttaki açıklama penceresinde dosyada neler bulunması gerektiğini belirtin. Satın alım yaptıktan sonra ise müşterinizin size dosyayı göndermesi istenecektir.

“+ Gereksinim Ekle” butonuyla istediğiniz kadar gereksinim ekleyebilirsiniz. Gereksinime yanıt vermek isteğe bağlı ise, “Yanıt Zorunlu” kutusunun onay işaretini kaldırmanızı öneririz.

Yaptığınız işleri ekleyerek ilanınızı daha deneyimli gösterin.

Gig galerinizde, fotoğraf, video, PDF veya hepsi birlikte bulunabilir. Galerinize eklemek istediğiniz fotoğraflar sizin yapacağınız işle ilgili olması daha sağlıklı bir ilan elde etmenizi sağlar.

Uyarı:

Galeriniz için farklı dosya türlerini belirlerken şu ipuçlarını dikkate alın.
Gig Fotoğrafları: Çoğu ilanda satılan hizmetle ilgili bir görsel bulunmaktadır, özellikle de grafik ve web tasarım gibi işlerde bunu görebilirsiniz.

 • İşin fotoğrafını çekmek kolay olmasa da (örneğin metin yazarlığı gibi işlerde), fotoğraf ekleyebilirsiniz. Bir Afiş tasarımı ile yaptığınız işlerin neler olduğunu fotoğraflarla da anlatabilirsiniz.
 • Sadece işle ilgili bir şey olması müşterileri çekmek için yeterlidir.
 • Örnek çalışma olması zorunluluğu yoktur.
 • Fiverr içinde bulunan galeriye üç fotoğrafı sürükleyip bırakarak eklemenize izin verir.
 • Görsellerinizin özgün ve size ait olması önemlidir.

  Gig Videoları: Animasyon ve video kategorilerindekiler hariç video eklemek isteğe bağlıdır. Ancak eklemeniz sizin yararınıza olabilir.
 • Fiverr’a göre, video içeren ilanlar %200 daha fazla sipariş almakta ve %40 daha fazla kullanıcı etkileşimi oluşturmaktadırlar.
 • Videoların uzunluğu 75 saniyeden fazla olamaz ve kişisel iletişim bilgisi içermeleri yasaktır.

Gig PDF’leri: Bun yalnızca daha fazla açıklama gerektiğinde kullanılır.

 • PDF ek açıklama yapmanın en iyi yoludur.
 • Bu seçenek genellikle yazarlar ve çalışma örneklerini PDF metin formatında sergileyecek kişiler tarafından kullanılmaktadır.
 • Fiverr, her galeriye iki PDF eklenmesine olanak tanır.

SON OLARAK: İlanınızı Yayınlayın

 • Gig oluşturma adımlarının en son ve en hızlı olanı budur.
 • “Gig Yayınla” butonuna tıklatmanız yeterlidir.
 • Yayınlandıktan sonra ise ilanınızı sosyal platformlarda paylaşabilirsiniz.
 • Fiverr, yaptığı incelemelere göre sosyal medya platformlarında paylaşılan ilanların yaptığınız işi alma şansınızın üç kat arttığını belirtiyor.
 • Sosyal medya hesaplarınız ile bu fırsatı değerlendirmenizi öneririz.

Müşteri Kazanmak İçin Okumaya Devam Edin

Fiverr’da ilk ilanınızı yayınladığınıza göre şimdi daha zor olan kısıma geldik:

Müşteri kazanma.

Benzer platformların tümünde müşterilerin ne kadar iyi çalıştığınıza karar vermek için baktıkları ilk şey kullanıcı yorumlardır. İlk başladığınızda galerinizde sergilediğiniz birkaç işten başka bir şeyiniz olmayacaktır.

Bu yüzden başlangıçta ücretinizi düşük tutarak müşteri kazandıktan sonra yükseltmek akıllıca olacaktır. Ayrıca ilanlarınız için arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışması yapmanız da organik trafik çekmek açısından yararlı olacaktır.

Diğer bir başarılı taktik de profilinizi marka oluşturmak için kullanmak ve Fiverr’da düzenli olarak gezinen kişilerin aklında kalmaya çalışmaktır.

Bu ipuçları ve taktikleri izleyerek, serbest çalışan olarak nasıl başarılı, olabileceğinizi araştırarak ve Fiverr’ın forumlarında uzman görüşlerini dikkate alarak Fiverr’da veya diğer serbest çalışan platformlarında başarılı olma şansınızı artırabilirsiniz.

Daha fazla internetten para kazanma odaklı fikirleri edinmek için blogumuzu takip etmeyi, içeriklerimize yorum yaparak aklınıza takılan noktaları sormayı unutmayın.

etindensutunden.net yazılarımızı takip ederek internetten para kazanmak ile alakalı bilgiler edinebilirsiniz.

Ayrıca farklı bir kazanç yolu olan NFT’lerle ilgili NFT REHBERİ serimizin önceki yazılarına aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

NFT REHBERİ 1 | Yeni Kazanç Yolu: NFT
NFT REHBERİ 2 | Yeni Kazanç Yolu: NFT Nasıl Yapılır?
NFT REHBERİ 3 | Yeni Kazanç Yolu: NFT Ne Zaman Satılır?
NFT REHBERİ 4 | Nasıl NFT Üreticisi Olunur?
NFT REHBERİ 5 | NFT Pazarlaması İçin Uygun Dijital Dağıtım Platformları
NFT REHBERİ 6 | Etkili NFT Pazarlama Yöntemleri
NFT REHBERİ 7 | NFT Satarken Para Kaybetmemek İçin Bilinmesi Gereken 7 Şey
NFT REHBERİ 8 | NFT ile Kazanan İsimler & Firmalar
NFT REHBERİ 9 | 11 Adımda OpenSea İle NFT Satışı

Kaynak: 1

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar