Ana SayfaE-TicaretDijital İş Stratejinizi Ateşlemek İçin 7 Adım

Dijital İş Stratejinizi Ateşlemek İçin 7 Adım

Yazar

Tarih

Kategori

Dijital İş Stratejinizi Ateşlemek için Bu 7 Adımı Takip Edin

Mevcut kriz bizi dışarı çıkamayacağımız bir dünyada yaşamaya zorladı. Bu değişiklik geçici olmasına rağmen, öyle olmadığını hayal edin – işletmeler nasıl hayatta kalacaktı? Endüstriler arasında böyle bir dünyaya hitap etmek için hangi teknoloji kullanılabilir?

Restoranlar kal evde oturan siparişleri sırasında kanıtladık gibi, sadece herhangi yaklaşık olabilir çevrimiçi getirilebilir. Aslında, 2030 yılına kadar perakende , yemek servisi  veya başka bir şey olsun, tüm işletmelerin yalnızca mobil siparişler yoluyla sürdürüldüğünü düşünüyoruz. Her şey, işletmeleri ve tüketicileri birbirine bağlayan teknoloji ortamının ne kadar akıllı olduğuna bağlıdır.

1. Online ne satacağınıza karar verin

İlk olarak bir perakende, hizmet veya yemek servisi şirketi misiniz? Bu, çevrimiçi olarak ne sattığınızı ve nasıl sattığınızı belirler. Genel stratejiler benzer olsa da, tam olarak aynı değildirler.

Perakende satış için tüm mağaza içi öğelerinizi çevrimiçi kullanılabilir hale getirmek isteyebilirsiniz. Ancak genellikle müşteri favorileri gibi belirli öğelere odaklanmak mantıklıdır. Bazı öğeler çevrimiçi gönderim için pratik değilse, bunları kaldırım kenarı pikapıyla çevrimiçi satın alma için sunabilirsiniz. Önceki satış verileri ve müşterilerin geri bildirimleri, ürünlerinizi düzenlemek için ihtiyacınız olan bilgileri size sağlayabilir.

Hizmetler için, yaptığınız işlemleri telefonla mı yoksa bizzat yerine görüntülü sohbet yoluyla sağlayabiliyor musunuz? Güzellik hizmetleri gibi, genellikle yüz yüze yapılması gereken bir şey için, müşterilere göndermek için DIY kitleri sunmayı ve bunları bir video konsültasyonunda nasıl kullanacağınızı göstermeyi düşünün.

Bir restoransanız, tüm menünüzü çevrimiçi sipariş verebilirsiniz. Ya da, bu çok zor görünüyorsa, en çok satanlar ve yapılması kolay yemekler içeren sınırlı bir menü yapabilirsiniz.

İlgili: Sizi Zenginleştirebilecek 7 adımda influencer olmak

Dijital Strateji ile Para Kazanın
Dijital Strateji ile Para Kazanın

2. ambalaj kurmak, nakliye ve sipariş kapı hizmetleri

İşletmeniz daha küçükse, paketleme ve nakliye işlemlerini kendiniz yapabilirsiniz. Ancak sonunda, muhtemelen üçüncü taraf iş ortaklarını değerlendirmek isteyeceksiniz. Daha yüksek nakliye ücretleri satın alma kararlarını etkileyebileceğinden, tutarlı ve hasarsız teslimat için en uygun ücretlere sahip bir iş ortağı bulmaktır.

Her iki durumda da, teslimat seçenekleri (örneğin, iki günlük gönderim, tüm öğeleri birlikte gönderme vb.) Ve net bir iade politikası, müşterilerinizin daha fazla kontrol sahibi hissetmelerine yardımcı olabilir.

Restoranlar gibi işletmeler için, toplama için çevrimiçi sipariş oluşturabilir ve insanların yemek yer alıp almamalarına rağmen başarılı bir iş yapabilmenizi sağlamak için UberEats veya Yemeksepeti gibi dağıtım hizmetleriyle ortak çalışabilirsiniz.

Dijital Strateji ile Para Kazanın
Dijital Strateji ile Para Kazanın

3. E-ticaret ortamınızı seçin

Bu adım, işletmenizin sunduğu ürünleri satmak için kullanacağınız teknolojiyi kapsar. E-ticaret, bir web uygulaması, üçüncü taraf bir dağıtım hizmeti veya başka bir şey olabilir. Neye ihtiyacınız olduğuna karar verin ve kurulumunu yapın. Hangi iş türünde olursanız olun, seçtiğiniz ortamdan güvenilir hizmet, destek, esneklik ve ölçeklenebilirlik elde edeceğinizden emin olun.

Perakende satış için Shopify veya Megento gibi seçenekleri kullanabilir veya birisinin sitenizi sizin için oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Her iki durumda da, platformu çevrimiçi mağazanızın temeli olarak düşünün.

Diğer sistemlere (örn. POS’nuz) bağlanma yeteneği de önemlidir. Bu sistemler, envanter izleme ve ödeme gibi seçeneklere izin verir ve ayrıca daha verimli, otomatik süreçlerin ve veri toplamanın keyfini çıkarmanızı sağlar.

İlgili:  İşsizlik Arttıkça E-Ticaret Girişimciliği Büyüyor

4. Sitenizi oluşturun (mobil sürüm dahil)

Sitenizi oluştururken odaklanmanız gereken en önemli iki şey tasarım ve marka. Kurulumunuz sezgisel ve gezinmesi kolay değilse müşteriler hızlı bir şekilde ayrılacak, bu nedenle sitenizi basit tutun ve müşterilerin istediklerini veya ihtiyaç duyduklarını hızlı bir şekilde bulmalarını sağlayın. Tasarımın, müşterilerin işinizden bekledikleri lezzeti de aktarması gerekiyor, çünkü stildeki aşinalık, müşterilerin daha rahat ve güvenilir hissetmelerine yardımcı olabilir.

Genel olarak, uzmanlar e-ticaretin 2022 yılına kadar 845 milyar dolar değerinde olacağını tahmin ediyor ve e-ticaret satışlarının neredeyse yarısı mobil cihazlardan geliyor. Web sitenizin akıllı telefonlar için optimize edilmiş bir mobil sürümünü tasarlamak, müşterilere nereden alışveriş yaparlarsa yapsınlar ve alışveriş yapan kullanıcılar hareket halindeyken öğeleri ararken kaçırmamanız için inanılmaz bir deneyim sunmanızı sağlar. 

Dijital Strateji ile Para Kazanın
Dijital Strateji ile Para Kazanın

Her iki siteniz için de alışveriş sepetinize odaklanın (işletmeniz için bir taneye ihtiyacınız varsa). Terk edilmiş öğeler yaygın bir sorundur, bu nedenle müşterilerin alışverişe katılma bildirimleri gibi işlemlerini tamamlamalarına yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi kendinize sorun.

Ayrıca iyi teknik ve müşteri desteğine yatırım yapmak isteyeceksiniz. Kısa kesintiler bile çevrimiçi bir şirketin büyük paralara mal olabilir, bu nedenle hızlı bir şekilde aksaklıklara hitap edebilecek deneyimli insanlara ihtiyacınız var. Müşteri desteğiniz e-posta, sohbet veya video yoluyla ne kadar iyi olursa, o kadar memnun ve sadık müşteriler olacaktır. Botlar bazılarına yardımcı olabilir, ancak insan dokunuşunu korumak bir fark yaratır.

İşletmeniz bir kahve dükkanı veya restoran olsa bile, kahve çekirdekleri, kupalar veya t-shirtler gibi mal satmak isteyip istemediğinize karar verin. Bunu yaparsanız, hem perakende satışlar hem de çevrimiçi yiyecek ve içecek siparişi yetenekleri ayarladığınızdan emin olmak istersiniz.

5. Veri ve güvenliği anlama

Çevrimiçi bir şirket olarak, müşterilerinizden daha fazla kişisel veri toplamak yaşam biçimi olacaktır. Bu bilgilerin bazıları, kredi kartı numaraları gibi temel işlemler için bir zorunluluktur. Ancak diğer veriler, müşteri davranışını ve kimlerin gerçekten satın aldığını anlamanıza yardımcı olabilir. Müşteriler, bu bilgileri gizli tutmanızı ve nasıl kullandığınızı bilmenizi hak ediyor ve bekliyor. Ayrıca bilgisayar korsanlığı gibi sorunlara karşı korunmaya ihtiyaçları vardır. SSL sertifikalarını kullanmak, alabileceğiniz temel önlemlere bir örnektir.

İlgili:  E-ticaret Şirketleri Yeni Müşterileri Etkilemeye Nasıl Devam Edebilir?

6. Pazarlamanızı tasarlayın

Bir çevrimiçi mağazayı pazarlamanın yolları yalnızca İnternet ile sınırlı değildir. Örneğin, nakliye için paketlerken satın aldığınız ürünlerle birlikte gelen geleneksel basılı afiş ve postaları, kartvizitleri ve kuponları veya teklifleri kullanabilirsiniz. Çevrimiçi olarak, herhangi bir pazarlama seçeneğinin en yüksek yatırım getirilerinden birine sahip olan e-postaları hafife almayın. Stratejik tıklama reklamları da işe yarar.

Ancak sosyal medyaya da dikkat etmek istersiniz. Bu platformlar, zaten sahip olduğunuz müşterilerle etkileşim kurmanın yanı sıra yenilerini bulmak için harika bir yol sunar. Alışverişleri veya alışverişleri yayınlanabilir ürünlerle tanıtabilseniz de, odak alıcılarla gerçek bir ilişki oluşturan içerik sağlamak olmalıdır.

Son olarak, pazarlamanın yeni yolları için mağaza içi deneyiminizi düşünün. Örneğin, gösterilerin satışları artırdığını biliyorsanız, bir gösterim videosu ile pazarlama yapmayı deneyebilirsiniz.

Tüm bu adımları attıktan sonra, niyetinizi müşterilerinize iletmek ve geçişi işbirliği içinde yapmalarına yardımcı olmak meselesi. Onları erken uyarmak, girdilerini istemek ve düzenli güncellemeler sunmak onları daha rahat hale getirebilir. Müşteriler çevrimiçi mağazanızdan alışveriş yaptıktan sonra, tıpkı tuğla ve harçlarınızda olduğu gibi sitenizi yeni, kriz sonrası hedeflere ve pazar değişikliklerine göre ayarlamaktan korkmayın.

İlgili:  Etkinliğinizi Stratejik Olarak Çevrimiçi Hale Getirme

7. Kalıcı bir kriz için yenilik

Sonunda, bu süre boyunca ve sonrasındaki başarınız, büyük ölçüde çevrimiçi tuğla ve harçınızı çoğaltmak için mevcut teknolojiden ne kadar iyi yararlandığınıza bağlı olacaktır. Kişiler bizzat alışveriş yapma fikrini elde edene ve rahat edene kadar sizi ayakta tutmakla kalmaz, aynı zamanda satışlarınızı iki katına çıkarabilir – veya daha fazla.

Kasıtlı veya kasıtsız olarak, teknolojiyle kendilerini krizlere dayanıklı kılan işletmeler, bu zamanlarda en az mücadele eden işletmelerdir – bazıları bile gelişmiştir! Eğer hepimiz bu şekilde yenilik yapmış olsaydık, gerçekten şaşırtıcı teknolojilerin ve stratejilerin ortaya çıktığını görürdük.

Yani, sonunda, soru çok değil eğer sen değil göze alabilir: Eğer dijital devrim katılacaklar ziyade?

konularını sizler için araştırıyoruz. Araştırmamızı ve hakkında yazmamızı istediğiniz para kazanma ve pasif gelir konuları hakkında yorum yapın.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar