test
Ana SayfaGoogleFreelance Serbest Çalışma Kılavuzu-2020

Freelance Serbest Çalışma Kılavuzu-2020

Yazar

Tarih

Kategori

Serbest Çalışma Kılavuzu, Freelance Nedir ve Nasıl Başlanır?

Freelance Rehberi-2020

Starbucks’ta sabahtan akşama kadar önünde bilgisayar yanında kahvesini yudumlayanlar ne yapıyor? Ben de yapabilir miyim diye merak edenler, haydi yazımıza.

Dokuz beş çalışma saatleri birçok çok çalışanı yormakla birlikte istediği saatte kendi başına çalışabilmeyi de hayal ettirdi. Kendi işinizi kurma fikri biraz korkutucu olabilir. Bununla birlikte kendi koşullarınızda para kazanmak için yapılmaya değer bir şey gibi görünüyor.

Bu tür yarı zamanlı ve serbest işler, Gig Ekonomi olarak adlandırılan yeni bir işgücü piyasası türü yaratmıştır. Gig Ekonomisine katılmak ister misiniz? Serbest yazar olmak için bilmeniz gereken birçok şeyi sizin için inceledik.

Serbest çalışma nedir?

Serbest meslek sahibi, herhangi bir kişiye münhasıran mecbur kalmadan bir veya birden fazla müşteriye hizmet sunan ve serbest çalışan bir kişidir. Serbest çalışanlar çok çeşitli hizmetler sunar ve çalışmaları farklı şekillerde olabilir.

İşletmelerin ihtiyaç duyduğu neredeyse her türlü hizmetin serbest çalışanlar tarafından sağlanabileceği söylenebilir. Bu, pazarlama, reklamlar, programlama, grafik tasarım ve defter tutma hizmetlerini içerebilir.

Başlamak için kendinize neyin iyi olduğunu sormanız gerekir? Ne tür bir hizmet sunabiliyorsunuz? Hangi alanda başarılı olabilirsiniz? Bu alan, serbest çalışan olarak sizin için harika bir başlangıç ​​noktası olabilir.

Freelance olarak para kazanmak-2020
Freelance olarak para kazanmak-2020

Serbest çalışmanın avantajları

Serbest çalışan, kendi patronu olarak güvenilir bir gelir kaynağına sahip olmak için becerilerini kullanabilir ve genellikle işyerleri olarak evlerinin konforuna sahip olabilir. Genel olarak, serbest çalışma, kendi çalışma saatlerinizi seçebileceğiniz veya istediğiniz zaman tam zamanlı mı yoksa yarı zamanlı mı çalışacağınıza karar verebilecek çok sayıda avantaj sunar.

  • Kendi çalışma saatlerinizi belirleyin. Serbest çalışan olarak esnek çalışma saatleri belirleyebilirsiniz. Tam zamanlı mı yoksa yarı zamanlı mı serbest çalışan olmak istediğinizi seçebilirsiniz.
  • Bağımsız çalışın. Müşterileriniz sizin için şartnameleri seçebilir, ancak işin nasıl tamamlandığından siz sorumlusunuz. Başka bir deyişle, takip edilecek bir harita yoktur ve nasıl yapılacağını seçersiniz. Ancak elbette nihai sonuç müşteri için tatmin edici olmalıdır.
  • Kendi fiyatınızı belirleyin. Serbest çalışma genellikle değerinizi ödemenizi sağlar. Verdiğiniz hizmet için almak istediğiniz fiyatı belirleyebilirsiniz ve bu genellikle işveren olarak kazandığınızdan daha yüksektir. İşi yapmanız için gereken süreyi telafi eden bir tutarı tahsil ettiğinizden emin olun.
  • Serbest çalışanlara yüksek talep var. Serbest piyasa pazarı oldukça rekabetçi olmasına rağmen, kaliteli hizmet sunan bir serbest çalışmaya her zaman büyük bir ihtiyaç var ve bu ihtiyaç her zaman artıyor.
  • Müşterilerinizi seçebilirsiniz.  Yeni başlıyorsanız, müşterilerin çoğunu seçmeniz önerilir . Bununla birlikte büyüdükçe hangi müşterinin çalışacağını seçebilir ve zor olanları seçmemeye karar verebilirsiniz.
  • Uygun fiyatlı olur. Eğer bir yeteneğiniz varsa ve sahip olduğunuz yeteneğe dayalı hizmetler sunmak istiyorsanız, en iyi yaptığınız şeyi yapma şansınız vardır. Bu nedenle genellikle yüksek başlangıç ​​maliyetleri ödemeniz gerekmez.

Serbest çalışmanın dezavantajları

Serbest çalışma sadece herkes için mükemmel değildir ve elbette bunun bazı dezavantajları da vardır.

  • İş her zaman tutarlı değildir. Düzensiz ücret kontrolleri, özellikle bir aileniz varsa ve kazanç sağlamakla yükümlü iseniz, serbest çevirimle ilgili en büyük sorunlardan biri olarak kabul edilebilir. Serbest çalışanlar, önemli miktarda çalışma içeren müşteriler bularak bu sorunu çözebilir ve onları düzenli servis sağlayıcıları olmaları için etkileyebilirsiniz.
  • Birden fazla müşteriyi yönetmek zor olabilir. Serbest çalışan olarak, aynı anda birkaç proje üzerinde çalışmaktan hoşlanabilirsiniz. Bununla birlikte tüm son tarihleri ​​takip etmek de zor olabilir. Bazen kaliteli hizmetlerinizi zamanında oluşturmak için kendinizi hızlandırmanız gerekir. Bu nedenle, zaman yönetimi, organizasyon becerileri ve bir iş planına sahip olmak, serbest çalışanların başarısındaki kilit faktörler olabilir.
  • Kendi çıkarınız için ödeme yapmanız gerekir. İşveren tarafından desteklenen sağlık ve emeklilik planları gibi avantajları kaybedersiniz. Başka biri için çalıştığınızda, işvereniniz Sosyal Güvenlik vergilerinizin yarısını öder. Bununla birlikte serbest çalışan olarak kendi işvereninizsiniz ve her iki yarıyı da ödemeniz gerekir.
  • Bir gecede başarılı olamayacaksınız. Her zaman yeterli müşteriye sahip olmak ve kendinizi ve ailenizi desteklemek için istikrarlı bir gelir elde etmek zor olabilir ve başarılması zaman alır. Bu, serbest çalışan olarak müşterilerinize hizmetinizin kalitesini kanıtlamanız için kesinlikle zaman alır.
Freelance olarak para kazanmak-2020
Freelance olarak para kazanmak-2020

Freelancer olarak nasıl başlayabilirim?

Becerilerinizi ve sunacağınız hizmet türünü biliyorsanız, serbest çalışan olarak başlamak oldukça hızlı ve kolay olabilir. İlk müşterinizi bulmak için serbest web sitelerinden bir tanesini ziyaret edebilir ve etki alanınızda arama yapabilirsiniz .

Bu serbest çalışan web siteleri istediğinizden daha az ödeyebilir, ancak adınızı orada almanız için harika bir başlangıç ​​noktasıdır.

Hedef pazarınızı bulmak için markanıza karar vermelisiniz. Yani sunduğunuz hizmete kimin ihtiyacı var. Ayrıca, çevrimiçi bir portföy oluşturmak sizin için çok yardımcı olabilir. Linkedin, işletmenizi tanıtmak için ücretsiz çevrimiçi özgeçmiş olabilir.

Ancak, işletmenizi genişlettikçe, kendi web sitenizi başlatmayı düşünmeniz gerekebilir.

konularını sizler için araştırıyoruz. Araştırmamızı ve hakkında yazmamızı istediğiniz para kazanma ve pasif gelir konuları hakkında yorum yapın.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar