test
Ana SayfaAmazonDünya Milyarderleri: Zenginlerin Düşünce Yapısına Sahip Olmak

Dünya Milyarderleri: Zenginlerin Düşünce Yapısına Sahip Olmak

Yazar

Tarih

Kategori

Dünya Milyarderleri Nasıl Milyarder Oldu?

Hayatta insanların bir çoğu dünyanın çok kötü bir yer olduğunu, az bir kısmı ise  işte dünya diyip geçtiğini ve çok ama çok az kısmı ise dünyanın çok güzel bir yer olduğunu bilmektedir.

Peki o az kısımdaki insanlar nasıl bundan istifade etmektedirler. Zengin olan insanların çok mutlu ve hayatın zevklerinden istifade eden insanlar olduklarını iddia etmiyorum. Para farklı bir kavramdır. Eğer bir yolculuğa çıkacaksak ve bu dünyayı anlamak istiyorsak geçmişte ve gelecekte insanlığın yol haritasını değiştirmiş olan bu insanları incelemiz gerektiğine inanıyorum.

Albert Einstein, Tesla, Edison, Walmart’ ın kurucu Sam Walton veya Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Bill Gates ve hatta Steve Jobs gibi dünyayı değiştirmiş olan insanların hepsinin en iyilerden dersler aldıklarını, mentorları olduklarını görüyoruz.

Peki bu insanları geliştiren şey neydi ?

Bu insanları değişime ayak uydurmalarını sağlayan şey neydi ?

Bu insanların, söz konusu yeni birşey öğrenmek olduğunda alçak gönüllü olduklarını görmekteyiz. Evet yanlış duymadınız! Bu insanların çok mütevazi olduklarından bahsediyorum. Size birkaç örnekle bunu anlatmaya çalışacağım.

Örneğin Michael Jordan. Gelmiş geçmiş en iyi basketbol oyuncusu olarak bilinmektedir. En büyük özelliğinin ise koçlarından birisinin bir önerisini çok dikkatli bir şekilde dinlediğidir. Ve uygulamaya geçtiği bilinmektedir. Normalde kendini beğenmiş birisi olarak bilinmesine rağmen,başka bir arkadaşının söylediği bir öneriyi can kulağı ile dinlediği ve sonunda teşekkür ederek uygulamaya geçtiği bilinmektedir.

Başarısının sırrının ne olduğu sorulduğunda ise; Vazgeçmemek.

Milyarder Olmak Kolay mı?-1
Milyarder Olmak Kolay mı?-1

“Kariyerimde 9000’ in üstünde şut kaçırdım, hemen hemen 300 maçta yenildim, 26 defa maç kazanma sayısı için bana güvenildi, kaçırdım. Çabaladıkça başarısız oldum, başarısız oldukça çabaladım. ‘İşte başarımın sırrı ‘ diyerek tanımlamıştır.

Walmart’ ın kurucu Sam Walton mesela, öldükten sonra 16 milyar dolarlık servet bırakmış bir insandan bahsediyoruz. Walmart’ ı kurmadan önce Sam Walton’ ın eşi seslenir ve der ki; ‘Sen günde 9 saat neden diğer marketleri geziyorsun’

Sam Walton; ‘ben kendi marketimde ne olduğunu ve nasıl işlediğini biliyorum ancak diğer marketleri yani rakiplerimi bilmiyorum’ der.  Ve zamanın bir çoğunu dünyanın her yerindeki diğer market zincirlerini incelemekle geçirdiği bilinmektedir.

Bir çoğunu uçakla giderek yerinde incelemiştir. Sürekli olarak bilgi öğrenmeye karşı ve özellikle ona ufak bişey de olsa öğreten insanlara karşı olan nazekati ile bilinmektedir.

Brezilya’ da bir market zinciri kuran girişimciler Amerika’ daki market zincirlerine mektup atıp, onlara Brezilya’ da kurmak istedikleri işletmelerini daha nasıl geliştirebileceklerini sormaktadırlar. Mektuplarına sadece Walmart’ tan cevap gelmiştir. Sam Walton onları evine davet eder.

Brezilyalı girişimciler havalimanında indiklerinde bir kamyonetin onları almaya geldiğini görürler ve şoföre sorarlar ‘ bizi Sam Walton’ a mı götüreceksiniz?’ .  Yaşlı adam kibarca ‘atlayın arabaya ben Sam Walton’ um’ der. 

Adamlar arabaya bindikten sonra evde bir ev yemeği sunar ve adamların kendisine soracaklarından daha fazla soruyu Sam Walton’ un sorduğu görülür. Brezilyalılar neden bu kadar çok soru sorduğunu sorarlar ve o da ‘sizden öğreneceğim birşeyler var’ der.

Brezilyalılar Sam Walton’ u Brezilya’ya davet ederler. Geldiği gün polis karakolundan ararlar. Sam Walton’ un karakolda olduğunu öğrenirler ve hemen karakola giderler. Milyarder bir adamı neden karakola aldıklarını sorduklarında ; ’bütün gün boyunca marketlerde rafları incelediğini tespit ettik ne yaptığını anlamadığımız için karakola getirdik’ derler.  Sam Walton’ a sorduklarında ‘ürünlerin Brezilya marketlerindeki dağıtım ve dizilişlerini inceliyordum’ der.

Milyarder Olmak Kolay mı?-1
Milyarder Olmak Kolay mı?-1

Ziyarete gittiği ülkede bile öğrenmeye karşı takıntılı olan bu adamın mütevazi ve açlığını görebiliyor musunuz ?

Özetle servetleri olan bu hayatların ve  dünyaya güzel şeyler katan insanların çok alçak gönüllü insanlar oldukları bilinmektedir.

En büyük örneği Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ tür. Neredeyse bütün ömrü cephelerde geçen bu dahi insanın kitaplığındaki okuduğu kitap sayısını biliyor musunuz?  Atatürk’ ün okuduğu kitapların bin 741′ inin Çankaya Köşkü,  2 bin 151′ nin Anıtkabir,  102′ sinin İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi ve 3′ ünün ise Samsun İl Halk Kütüphanesi’ nde bulunduğunu kaydedilmiştir.

Özetle söz konu öğrenmek, kendini geliştirmek ve bilgi almak olduğunda Robin Hood gibi olmak gerekiyor. Her insanın aklında bir altın olduğunu, bir bilgi olduğunu düşünerek, o altını onlardan alarak yoksul zihnimize hediye etmek. Sizce de güzel olmaz mı ?

Tamam her insan dediğimde belki de abartı gibi gelebilir ama gerçekten her insanda keşfedilmesi gereken bir yön olmakla beraber kapasitesi yüksek, bir şeyler öğrenebileceğimiz ve o bilgiyi öğrenirken alçak gönüllü olmamız gerektiği bir gerçekliktir.

Şimdi gelelim;

Dünya Milyarderleri Nasıl Milyarder Oldu?

Bir kişinin milyarder olabilmesinin farklı yolları vardır. Bazı dünya milyarderleri oyuncak arabalar yaparak işe başladılar. Bazıları gelinlik yaptı. Bazıları servetini soya sosu satarak kazanırken, diğerleri uygulama geliştirdi ve paralarını azar azar çoğalttı.

Dünya milyarderleri ne yapıyor?

Mali ve yatırım sektörü özel sermaye sahipleri de dahil olmak üzere, yatırım fonu yöneticileri malları transferi broker 2020 yılından dünyaya milyarder tanıtan önemli bir rol oynamıştır.

Bu iş kategorileri, dünyanın en zengin 2.208 insanının 310 veya yaklaşık % 14′ ünü içerir.

Bu milyarderler dünyanın farklı yerlerinden Brezilya’ dan Endonezya’ ya ve son zamanlarda 24 yeni insan bu listeye eklendi.

2020′ deki en zengin insanların listesi

Jeff Bezos (2020′ de dünyanın en zengin adamı)

Jeff Bezos

Amazon’un sahibi ve 2020′ in en zengin adamları listesinde bir numara. 100 milyar doları ilk kazanan kişi. Bezos, 1994 yılında Seattle’da bir garajda başlattığı Amazon e-ticaret şirketinin % 16′ sına sahiptir.

Bill Gates

Bir yıl öncesine kadar, Bill Gates bu listede bir numaraydı. Ancak bu yıl toplamda 90 milyar dolarlık servetiyle ikinci sırada yer alıyor.

Bill ve karısı, dünyanın en büyük hayır kurumu olan Bill & Melinda Gates Vakfı’ nın kurucularıdır.

Bill Gates, bu şirketteki hisselerinin çoğunu satmasına veya vermesine rağmen Microsoft‘ un yönetim kurulu üyesidir.

Warren Buffett

Tüm zamanların en başarılı yatırımcılarından biri olan Warren Buffett, 72 milyar dolarlık serveti ile dünya milyarderleri arasında.

Geico, Duracell ve Dairy Queen restoranları gibi 60 şirketin sahibi olan Berkshire Hathaway’i işletiyor.

Buffett, servetinin yüzde 99’unu 32 milyar dolarlık yardım kuruluşuna verdi.

Milyarder Olmak Kolay mı?-1
Milyarder Olmak Kolay mı?-1

Bernard Arnault

72 milyar dolarlık bir servete sahip Bernard Arnault, Luis Vuitton ve Sephora dahil 60 farklı moda markasına sahip dünyanın en etkili lezzet üreticilerinden biridir.

LVMH ve Christian Dior’ u satın alarak Arnault 30.2 milyar dolar kazanmayı başardı.

Mark Zuckerberg

Net değeri 72 milyar dolar olan Zuckerberg, dünya milyarderleri listesinde beşinci sırada yer alıyor.

Zuckerberg Harvard üniversitesinden ayrıldı ve Facebook’ a 2004’te ve 19 yaşında başladı.

Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan, servetlerinin yüzde 99′ unu yardım kuruluşuna verme sözü verdiler.

konularını sizler için araştırıyoruz. Araştırmamızı ve hakkında yazmamızı istediğiniz para kazanma ve pasif gelir konuları hakkında yorum yapın.

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar