test
Ana Sayfaemail marketingEmail Marketing Dezavantajları-2020

Email Marketing Dezavantajları-2020

Yazar

Tarih

Kategori

E-posta pazarlamasının dezavantajlarının farkında olun

Her gün çok fazla işletme, tüm dünyada insanların interneti farklı amaçlar için kullandıklarını düşünerek internet pazarlamasına katılmaktadır. Bu durumda internet pazarlamasının televizyon ve gazete reklamları dahil geleneksel pazarlamaya göre çok daha başarılı olmasına sebep oldu.

Email marketing (E-posta pazarlaması) doğrudan pazarlama biçimidir. Potansiyel müşterilere ulaşmak için bu gibi platformlarda herhangi bir ödeme yapmanıza gerek kalmayacak. Ve bunun etkili bir pazarlama stratejisi olduğu varsayılmaktadır. Potansiyel müşterilere e-posta gönderir ve onları birer sadık müşterilere dönüştürürsünüz.

Her ne kadar e-posta pazarlaması işletmelere çok fazla fayda sağlasa da bu durumun dezavantajları ve dikkat edilesi durumları da mevcuttur. Bu yazımda e-posta pazarlamasının en önemli dezavantajlarından bahsediyor olucam.

E-posta pazarlamasının dezavantajları nelerdir?

Ayrıntılı açıklama ile e-posta pazarlamasının en önemli dezavantajlarının bir listesi.

Spam e-postalar

Abone olmayan kişilere e-posta gönderirseniz, mesajlarınızı silebilir ve aboneliğinizi iptal edebilir. E-posta mesajları gönderdiğiniz kişilerin spam listesinde yer almamak için, bunları almak isteyen doğru kişileri hedeflemeniz gerekir.

Hedefsiz kişiler ve sunduğunuz ürün ve hizmetlere asla ihtiyaç duymayabilecek kişiler mesajlarınızı asla okuyamaz. Bu e-posta pazarlamasının en büyük dezavantajlarından biridir.

E-posta pazarlamasının dezavantajlarının farkında olun
E-posta pazarlamasının dezavantajlarının farkında olun

Teslim edilmeyen e-postalar

E-posta pazarlamasında bazı belirli anahtar kelimeleri içeren veya kötü bir şekilde tasarlanan e-posta mesajları, teslim edilmeyebilir. Bu doğal olarak bir zorluk ve sorun yaratabilir.

Birçok e-posta iletisi, farklı nedenlerle e-posta yazılımı ve internet servis sağlayıcıları tarafından filtrelenebilir. İçeriğiniz değerli olmazsa veya yanlış alıcı adresi girseniz bile mesajınız potansiyel müşterilerinize teslim edilmeyebilir ve bunu siz bilemezsiniz.

Duyarlı içerik tasarlama

E-posta içeriklerinizi birden çok cihaz ve e-posta sağlayıcısında doğru görünecek şekilde tasarlamanız gerekir. İçeriğinizin işlevselliğini artırmak için uyumlu olması gerekir.

Öte yandan, yalnızca metin e-postaları almak yerine bazı insanlar veya müşteriler bulunurken, bazıları grafik mesajlardan etkilenebilir. Müşterilerinizin ve kitlelerinizin tercihlerini göz önünde bulundurmalısınız. Mesajınızın nasıl görüneceğine karar vermelisiniz. 

İçerik boyutu sorunları

İçeriğinin yüklenmesi gereken e-postalar gönderme söz konusu olduğunda boyut büyük bir sorundur. Büyük boyutlu dosyalar hızlı indirme işleminde başarısızlığa neden olabilir ve bu durum kitleyi rahatsız edebilir.

Örneğin, e-posta mesajlarınıza resim eklemeyi tercih ederseniz, kitlelerinizin yüklenmesi daha uzun sürebileceğinden ilgilerini kaybedebilir.

İstenen yetenekler

İşletmeler için e-posta pazarlaması kurmak özel uzmanlık gerektirmese de, mevcut ve potansiyel müşterileri yönetme ve etkileşim kurma konusunda bilgi ve beceriye sahip olmalısınız. İşletmenizi analiz etmeli ve potansiyel müşterilerinizi ürün ve hizmetlerinizi e-posta iletileri içeriği aracılığıyla kullanmaya nasıl ikna edebileceğinizi bilmelisiniz.

E-posta pazarlamasının dezavantajlarının farkında olun
E-posta pazarlamasının dezavantajlarının farkında olun

Etkileşim

E-posta pazarlama, müşterilerinizi korumanıza yardımcı olmak için sürekli içerik ve mesajlar gerektirir. Mevcut müşterilerinizin abone olmasını sağlamak için takdir etmeli ve saygı duymalısınız. Eski müşterilerle etkileşimde bulunmak için çalışmanız gerekir ve bu arada yeni potansiyel müşterilere de ulaşmaya çalışın.

Masraf ve giderler

İşletme ve pazarlamaya yeni başlayan birçok kişi, birine hızlı bir e-posta göndermenin herhangi bir maliyetin dikkate alınmadığını düşünebilir.  Ancak gerçek, maliyetlerin bir e-posta pazarlama kampanyası oluşturma ve başlatma ile ilişkili olduğu varsayıldığından oldukça yüksektir.

E-posta pazarlama kampanyası oluşturmaya ve etkili bir şekilde kampanya oluşturmaya karar verdikten sonra, e-posta pazarlama kampanyanızı tasarlama ve yönetme sürecinde size yardımcı olacak bir platform veya şirket kiralamanız gerekir.

Bu size bazı masraflar getirebilir. Kampanyanızı yönetmek ve devam ettirmek için aylık ücret ödemeye devam etmelisiniz.

Son olarak;

Artık e-posta pazarlamasının en önemli dezavantajlarını bildiğinize göre, e-posta pazarlama avantajlarının ve dezavantajlarının üstesinden gelip gelmeyeceğinize karar vermek size kalmış. Bu makalede bahsedilen tüm bu gerçekleri düşünün ve bu sorunları çözmek için bazı yollar bulmaya çalışın.

konularını sizler için araştırıyoruz. Araştırmamızı ve hakkında yazmamızı istediğiniz para kazanma ve pasif gelir konuları hakkında yorum yapın.

Google’dan para kazanmak mümkün mü?

Güncel Makaleler

Güncel Yorumlar